Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Naháči s liščími hlavami. Prohlédněte si precizní sochy Sama Jinkse

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

10. 3. 2013

Dvě nahá těla spící v pozici embrya. Vypadají jako malí živí lidé, s jediným rozdílem: mají liščí hlavy. Až hyperrealisticky přesné sochy jsou dílem Australana Sama Jinkse.

Nejnovější kousek ze svého repertoáru představil sochař na nedávné výstavě v Singapuru. Postavy dosahující asi čtvrtiny životní velikosti jsou schouleny čelem k sobě. Dílo s názvem Unsettled Dogs je metaforou pro Jinksovo přesvědčení, že lidská emoční nestabilita často vychází z masky slušnosti a vzájemného respektu, kterou si před sebou nasazujeme.

Sam Jinks se kontroverzními sochami proslavil už v minulosti. Spojovacím prvkem je více než fotografická přesnost a preciznost vyobrazení člověka. Jeho díla stroze znázorňují člověka v těch nejemotivnějších životních situacích, fyzicky i citově zranitelného. Často se v nich opakuje motiv životních zlomů, konfrontují začátek a konec: příkladem je stará žena s novorozencem v náručí.

Umělec působící v australském Melbourne k práci využívá především silikon, pryskyřici, skelnou vatu, pigmenty k obarvení a také lidské vlasy. Mimo Singapur a domácí Austrálii vystavoval také v Portugalsku nebo v Indii. Fotografie jeho prací zajišťuje studio Sullivan and Strumpf.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Naháči s liščími hlavami. Prohlédněte si precizní sochy Sama Jinkse