Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nachystejte si masky, blíží se masopust. Na Veselém Kopci bude opravdu veselo!

Linda Svobodová

Linda Svobodová

18. 2. 2011

V muzeu v přírodě na Veselém Kopci se chystá masopustní veselí. Strakatý, Ženuška, Turci, Slaměný, Ras s Kobylou, Kominíci a Židi se už nemohou dočkat tradičního průvodu masek.

FOTO: Masopustní průvod, Veselý Kopec

Masopustní průvod, Veselý Kopec, Zdroj: vesely-kopec.eu

Masopustní obchůzky jsou hlinecký obyčej, který od roku 2010 patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Letošní průvod masek se v muzeu v přírodě na Veselém Kopci uskuteční v sobotu 19. února. Kromě toho si návštěvníci budou moci prohlédnout expozice Souboru lidových staveb Vysočina a ochutnat zabijačkové speciality v lidové hospůdce.

  • 10:00 bude průvodu uděleno povolení, aby mohl projít mezi roubenými staveními. Ve 13 hodin se bude celý obřad opakovat.

Diváci si mohou zblízka prohlédnout tradiční masky. Musí ale zároveň počítat s jejich žerty, jako třeba pomazání obličeje speciálním mazadlem.

  • 15:00 si shromáždění vyslechne masopustní testament, ve kterém budou vyčteny hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Ta bude poté obřadně poražena.

Obchůzku zakončí veselý tanec všech masek.

Tradice ze 13. století

Masopust je období hodování, které spadá mezi Tři krále a Popeleční středu. Ačkoliv nemá nic společného s liturgií, je podřízen církevnímu kalendáři. Popeleční středou totiž začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, před kterým bylo potřeba se dobře najíst.

Přípravou na masopust byl tak zvaný tučný čtvrtek, na který se měl člověk co nejvíce najíst a napít, aby byl celý rok při síle. Ve městech i na vesnicích se v těchto dnech tradičně konaly tancovačky a zabijačky. V některých regionech jako Chodsko, Hlinecko nebo Strání, se dodnes konají průvody maškar, které za doprovodu muziky prochází vesnicí.

Tím také masopustní veselí končívalo. O půlnoci zatroubil ponocný na roh, čímž dal znamení k začátku půstu. Proto na mnoha místech zábava končila pochováním basy. Lidé totiž věřili, že pokud budou tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel.

Masopust na Veselém Kopci

Kdy: 19. února v 10:00 a 13:00 hodin, expozice otevřena do 15:30

Kde: Veselý Kopec u Hlinska, Pardubický kraj

Po masopustním veselí bude Veselý Kopec uzavřen až do 23. dubna, kdy startuje návštěvnická sezóna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nachystejte si masky, blíží se masopust. Na Veselém Kopci bude opravdu veselo!