Templetonovu cenu pro rok 2014, známou také jako Nobelova cena za náboženství, získal český profesor a farář Tomáš Halík. Stal se tak 44. nositelem tohoto významného ocenění.
Náboženská nobelovka: Templetonovu cenu pro rok 2014 získal Tomáš Halík. Zdroj: wikipedia.org, Foto: Petr Novák
Prestižní Templetonova cena, původem z USA, je srovnatelná s Nobelovou cenou pro duchovní oblast. Mnohdy je označována také jako Nobelova cena za náboženství. Od roku 1973 ji porota každoročně uděluje osobnostem, jejichž dílo či působení významně posunulo a prohloubilo naše dosavadní poznání či vnímání duchovního světa.
Prof. PhDr. Tomáš Halík, ThD.
- profesor sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,
- farář Akademické farnosti u kostela Nejsvětějšího Salvátora,
- prezident Křesťanské akademie,
- člen Evropské akademie věd a umění.
Jméno Tomáše Halíka, vítěze Templetonovy ceny pro rok 2014, bylo vyhlášeno 13. března na Britské akademii v Londýně. Porota ve svém zdůvodnění ocenila zejména rozvíjení náboženských a kulturních svobod po sovětské invazi, které Halík konal pod hrozbou vězení.
„Odmítán od roku 1972 komunistickou vládou své země jako nepřítel režimu, Halík strávil téměř dvě dekády let organizováním rozsáhlé sítě akademiků, teologů, filozofů a studentů odhodlaných k budování intelektuálních a duchovních základů pro demokratický stát, který on a další předjímali, avšak většině se tehdy zdál být pouze vzdáleným snem,“ uvedla porota.
Porota mimo jiné ocenila také Halíkovu pomoc při přechodu Československa k demokratickému zřízení. „Od té doby se mons. Prof. Tomáš Halík prostřednictvím své literární tvorby a přednášek zasazoval o náboženskou toleranci a porozumění a o sdílení myšlenek mezi velmi vzdálenými zastánci kulturních a duchovních tradic a také a především s nevěřícími,“ stojí ve zdůvodnění. Nepochybně je u Halíka třeba zmínit také jeho úsilí o mezináboženský dialog.
Templetonova cena
O udělení ceny rozhoduje na základě nominací z vědeckých a teologických institucí z celého světa porota sestávající z devíti významných osobností různého náboženského vyznání. Značný finanční obnos, převyšující podle pokynu zakladatele vždy obnos Nobelovy ceny, je určen pro osvětové účely podle volby laureáta.
Templetonova cena bývá slavnostně předávána princem Filipem v Buckinghamském paláci. Slavnost předání se koná v polovině května.
Václav Havel a Tomáš Halík. Zdroj: halik.cz
První nositelkou této ceny v r. 1973 byla Matka Tereza z Kalkaty a následovalo 32 významných světových osobností včetně indického prezidenta Rádhakrišnana, Alexandra Solženicyna či Carla Friedricha von Weizsäcker; v posledních dvou letech byli touto cenou odměněni nositelé Nobelovy ceny míru Tändzin Gjamccho (14. tibetský dalajláma) a biskup Desmond Tutu. Tomáš Halík se stává 44. nositelem této ceny.
Cenu uděluje tzv. Templetonova nadace, založená v roce 1972 Johnem Templetonem, úspěšným americkým obchodníkem a filantropem. Její současné označení zní Templeton Prize for Progress Toward Research or Discoveries about Spiritual Realities (do roku 2001 se jmenovala Templeton Prize for Progress in Religion).