Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nablýskané divadýlko Mariny & The Diamonds

Redakce

Redakce

6. 7. 2010

Marina & The Diamonds rovná se mladá britská zpěvačka, která se svým debutem Family Jewels bere toto jaro britské hitparády útokem. Povíme si, proč se jedná o věc, která vás klidně může minout…

Marina & The Diamonds

Marina & The Diamonds, Zdroj: marinaandthediamonds.com

Tahle mladá Welšanka s řeckými kořeny rozšiřuje řady britských mainstreamoých zpěvaček, které jsou jedním z hlavních vývozních artiklů současné britské scény. Výrobní pásy velkofirem vyplivnou ročně debuty několik zpěvaček – pocit zdánlivého vývoje jejich žánru evokuje poměrná různorodost, ale nepotřebujete číst mezi řádky, abyste viděli, že obsah zůstává stejný, což dokládá i fakt, že střídají jedna druhou – tahle scéna má svůj nepsaný řád.

Každý rok to začíná fastfoodovým žebříčkem BBC Sound, který vám řekne, o kom v daném roce pravděpodobně nejvíce uslyšíte. Funguje to, interpreti z prvních pozic postupně plní stránky mainstreamových hudebních časopisů, program MTV a rádií podobných českému Expressu. Už třetím rokem zmíněnému žebříčku vévodí hormon estrogen – v roce 2008 v podání zpěvačky Adele, o rok později Little Boots a letošní hvězdou je Ellie Goulding v těsném závěsu s Marinou & The Diamonds.

Marina & The Diamonds

Marina & The Diamonds, Zdroj: marinaandthediamonds.com

Ovšem ani posledně jmenovaná slečna není důvodem, proč byste měli zanechat všeho a upnout veškerou svou pozornost na ni. Nové jméno na scéně (a v současné době to platí o to víc) nutně neznamená ekvivalent k něčemu, co tu ještě nebylo. Naštěstí – pro Marinu a spoustu dalších – však inovace nepředstavuje hlavní předpoklad komerčního úspěchu, a tak jí ty jemné nuance, které ji snad odlišují od ostatních zpěvaček jejího střihu, mohou být jedině k dobru.

Často bývá srovnávaná s Florence + The Machine, Britkou, o které jsme slýchali loni, ovšem ve skutečnosti si tyhle dvě méně podobné už být nemohou. Srovnání brání hlavně rozdílná forma prezentace obou žen. Zatímco Florence se snaží budit dojem autentické rockové divy, která téhle formě přizpůsobuje vizáž/klipy…; Marina představuje jen mocné divadlo, ve kterém sází sama na sebe jako herečku v hlavní roli. V popředí stojí její silný hrdelní vokál; alibisticky se však za něj schovávat (jako za nejvíc ocenění hodný fragment její hudby) nemůžeme. Už proto, že trend takzvaných mužských zpěvaček pozorujeme od druhé desky Amy Winehouse. Příhodným vzorkem je v tomto směru také pop hermafrodit Lady GaGa.

Marina & The Diamonds

Marina & The Diamonds, Zdroj: marinaandthediamonds.com

Všechny songy na albu Family Jewels jsou o autorce; často až obsesivně zdůrazňují slovo a texty opisují jeden druhý (samy sebe). Nic proti, když je hudba osobní. Téma s potenciálem na jednu písničku by ale mělo zůstat tématem jedné písničky a ne se rozpliznout po celém albu, jako je to v tomto případě kvůli chybějící autorské kreativitě a šikovnosti s texty pracovat. Není proto divu, že po jednom poslechu celého alba vás Marina budí i ze spaní.

Textově jde o ryze osobní konfese, nezajímají ji vztahy (o těch koneckonců zpívá každý), což dokládá například track Oh No!: Don’t do love, don’t do friends / I’m only after success / Don’t need a relationship / I’ll never soften my grip. Stylizuje se do holky nad věcí, kterou uspávají bárbínky se svými řečmi o kaloriích (viz jeden z nejironičtějších a nejchytlavějších songů na albu, Girls), která má svoji vlastní životní filozofii (Are You Satisfied?), ale která taky lituje spousty věcí (Guilty) a často si prochází chvilkovými depkami; tahle poloha jí sluší (i vokálně) vůbec nejvíc. Dokládá to song o neukotvenosti a životní nerozhodnosti, Rootless, hudebně jde navíc asi o jedinou světlou výjimkou, kdy její hlas vybočuje z té lineární předynamičtělé polohy, která se nese celým albem.

Pokud jste fanouškem rozmáchlých aranží, potrpíte si na hlasité projevy a velké hlasy a nějaký ten cirkus vám nevadí (ačkoli vám deska nic jiného nenabídne), pravděpodobně si poslech Family Jewels užijete. Pokud ale hledáte něco víc než nablyštěný divadelní výkon mladé slečny, která nijak zvlášť nevybočuje z davu jí podobných, ocitnete se s touhle deskou ve slepé uličce. Pak tu mám něco pro utěšení; nedávno vyšlo docela dobré album Kate Nash.

Marina & The Diamonds – Family Jewels

Vydáno: 22. února 2010
Celkový čas: 47:11
Skladby: Are You Satisfied?, Shampain, I Am Not A Robot, Girls, Mowgli’s Road, Obsessions, Hollywood, The Outsider, Hermit The Frog, Oh No!, Rootless, Numb, Guilty
Vydalo: 679

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nablýskané divadýlko Mariny & The Diamonds