Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Na zdraví! Aneb co jste o víně možná nevěděli

Redakce

Redakce

5. 3. 2011

FOTO: Čevené vínoVěděli jste, že vínem se lze propít ke zdraví? Samozřejmě nesmíte zapomenout na velmi důležité pravidlo, obzvláště u vína- všeho s mírou! Víno vás nejen dostane do dobré nálady, má i prospěšné léčivé účinky. Ne nadarmo se tedy říká na zdraví!

FOTO: Čevené víno

Zdroj: Wikipedia.org

Ve víně je pravda. Není tam ovšem sama. Tento oblíbený nápoj v sobě skrývá spoustu nám velmi prospěšných vlastností. Pokud jste až do dnešní doby občas cítili pocit viny kvůli sklence vína, čtěte dál a všechny vaše výčitky svědomí zmizí. Víno totiž není hřích, je to lék.

Nejprve je nutno podotknout, že víno léčí v menších dávkách. Není tedy zdravé ho pít po hektolitrech. Doporučená denní dávka pro muže jsou 2 až 4 dcl, pro ženy polovina této dávky. Pokud jste už tedy od někoho někdy slyšeli, že není vůbec na škodu, si každý den dát sklenku vína, byla to pravda.

Teď už k samotným účinkům, a že jich není málo! Radost jistě udělám těm, kteří zápasí s hladinou cholesterolu v krvi. Jedním z nejdůležitějších účinku vína je totiž schopnost hladinu cholesterolu redukovat. Víno má též protirakovinné účinky, obsahuje totiž antioxidanty, které, jak je známo, zpomalují stárnutí buněk. Příště tedy, až budete zvát své přátele na skleničku, klidně směle prohlaste, že se bude podávat elixír mládí.

Blahodárné červené

Červené víno obsahuje resveratrol, látku, která sehrává důležitou roli při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Víno by se také mohlo stát vaším dobrým přítelem, pokud holdujete vysokokalorické stravě, z výzkumů totiž vyplývá, že dokáže snížit neblahé účinky takovéhoto způsobu stravování. Což mohou dokazovat například Francouzi. Jak je známo francouzská kuchyně není zrovna nejlehčí, obsahuje spoustu tučných sýrů a mastných jídel, přitom zde lidé téměř netrpí srdečními chorobami a právě Francouzky se v průměru dožívají nejvyššího věku v Evropě. Kdo ví, třeba na tom bude mít zásluhu jejich tak oblíbený nápoj.

A teď něco pro ženy. Konzumace vína v malém množství vám může zvýšit šanci na početí potomka. Také blahodárně působí po menopauze, látky ve víně obsažené slouží jako náhrada při poklesu pohlavních hormonů a zabraňují osteoporóze. Víno je navíc skvělé jako prevence vzniku karcinomu prsu a vaječníků.

FOTO: Červené víno

Zdroj: Wikipedia.org

Dále je také dobré, pít víno v období chřipek a různých onemocnění. Látky obsažené ve víně totiž působí proti virům a bakteriím. Navíc jsou zde obsaženy i vitaminy skupiny B, které mimo jiné podporují imunitu. Dále pozitivně působí na nervový systém, který regeneruje a snižuje tak riziko vzniku demence a Alzheimerovy choroby. Navíc nervový systém povzbuzuje a působí proti stresu.

Víno také napomáhá chránit plicní tkáň, zbavuje plíce chemikálií, a snižuje tak i riziko vzniku zápalu plic. Vínem můžeme i snížit tvorbu křečových žil. Také působí blahodárně na zrak, pleť a napomáhá trávení. Může být užitečné i při redukci hmotnosti.

Ernest Hemingway jednou prohlásil: „ Znalost vína může být radostí po celý život člověka.“ Teď, když už víte, kolik se ve víně skrývá zdraví, můžete ho s nadšením popíjet každý den. Takže už žádné výčitky svědomí a žádný pocit viny. Něco pro sebe udělejte a klidně víno pijte. Nezapomeňte ovšem na naše pravidlo z úvodu článku! Takže na zdraví a na dlouhý život!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na zdraví! Aneb co jste o víně možná nevěděli