Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Na zámku ve Ctěnicích uvidíte nikdy neuskutečněnou korunovaci

Ve zrekonstruovaném zámeckém areálu, který se nachází na severovýchodním okraji Prahy, najdete nejen krásný barokní zámek s parkem, expozici kočárů, ale také stáj, hotel nebo restauraci. Málokoho by dnes napadlo, že ještě nedávno celému areálu hrozil zánik…

Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Od gotické tvrze k baroknímu zámku

Ctěnice byly poprvé v dobové literatuře zmíněny v roce 1235. Až o něco později byla zmiňována gotická tvrz, která stála na místě dnešního zámku. Založení v blízkosti potůčku má svůj význam, dal se jím totiž zčásti napájet vodní příkop. Ve středověku chránil tvrz padací most a již tehdy také existovala mohutná věž. Díky přestavbě v polovině 16. století se ze Ctěnic stal renesanční zámek a reprezentativní sídlo. V 18. století proběhla přestavba do dnešní barokní podoby, v té době zámek patřil Windischgrätzům. Zámek včetně přilehlých budov vystřídal mnoho vlastníků, po druhé světové válce byl vyvlastněn a začal chátrat, neprobíhala pravidelná údržba a celému areálu dokonce hrozil zánik.

Rekonstrukce a dnešní využití

V roce 1995 byl areál svěřen do péče Pražské informační služby, která začala zdevastované objekty postupně opravovat, což bylo samozřejmě velmi nákladné. Rekonstruovalo se tak, aby se podoba zámku co nejvíce blížila té před devastací.

Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Objekty našly nové využití. V zámku se nachází expozice o Habsburcích v českých zemích a malá výstava, která se týká rekonstrukce areálu a historie i současnosti Vinoře, v bývalé sýpce byl zřízen hotel a restaurace s cukrárnou. I ke ctěnickému zámku samozřejmě patřily stáje, dnes v nich působí Jezdecká společnost Ctěnice, která pořádá i výuku jízdy na koni.

Také zámecký park se dočkal obnovy. Protéká jím potok, který ho rozděluje na dvě části a každá z nich je pojata trochu jinak. Obnova parku byla dokonce oceněna v soutěži Grand Prix architektů.

Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Za císaře pána…

Takový název má již zmiňovaná expozice o Habsburcích. Ti se Ctěnicemi nemají nic společného, jenže z původního vybavení zámku se dochovala akorát podlaha jedné z místností a nástěnné malby, proto je zde umístěna tato expozice.

Zajímavostí je obraz, na kterém jsou vyobrazeni všichni korunovaní čeští králové – až po toho posledního, Ferdinanda Dobrotivého. Za zmínku určitě stojí také dvě pohyblivá dioramata, jedno znázorňuje povstání roku 1848, druhé je opravdová rarita – zobrazuje totiž pražskou korunovaci Františka Josefa I., ta se však nikdy neuskutečnila.

Kočárovna

Zde se nachází 19 kočárů, pocházejí z 18. – 20. století. Jedním z nich je kočár pražských arcibiskupů, ten se používal při korunovaci českých králů. Na konci expozice je připraven koutek pro děti s houpacími koňmi a kočárem s koněm, který dokonce i řehtá.

Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Ctěnický zámek často navštěvují rodiny s dětmi nebo zamilované páry, konají se zde různé akce i svatby a areál je oblíbeným cílem výletu také pro cyklisty, protože okolo zámku vede cyklostezka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na zámku ve Ctěnicích uvidíte nikdy neuskutečněnou korunovaci