×
TOPZINE.cz

Na výstavu zadarmo? Můžete! Začal galerijní víkend

Obr: DOX

Tento víkend od 14. do 16. října budou mít nejen obyvatelé Prahy možnost navštívit široké spektrum galerií úplně zadarmo nebo za snížené vstupné. Galerie se otevřou v pátek odpoledne a zůstanou tak až do nedělního večera. 

Jednou z galerií, které můžete na galerijním víkendu navšívit je holešovický DOX Zdroj: DOX

Galerijní víkend je unikátní projekt navazující svým formátem na takové akce typu Berlínský galerijní víkend, nebo Pražská Muzejní noc. Cílem celého projektu je rozšířit klturní povědomí veřejnosti a nalákat ji na výstavy výtvarného umění. V neposlední řadě má akce za cíl podpořit hlavně nestátní galerijní sektor, takže například na návštěvu Národní galerie můžete zapomenout.

V letošním pilotním nultém ročníku se podařilo spojit síly více než 30 pražských galerií, které kromě probíhajících výstav nabídnou komentované prohlídky s umělci i kurátory, koncerty i oslavy galerijních narozenin.

V rámci víkendu se návštěvníci setkají s tvorbou umělců všech generací od studentů až po jednoho z nestorů české malby, dlouho zapovídaného Pavla Brázdy. K jeho 85. narozeninám připravila výstavu karlínská Galerie Litera, kde si zájemci budou moci výstavu prohlédnout v doprovodu autora, který s nimi bude o své práci rád povídat.

Co konkrétně uvidíte?

„V rámci nultého ročníku Galerijního víkendu v Praze budou mít premiéru i dva mobilní galerijní projekty, které posléze vyrazí za návštěvníky po celé zemi. První (Move Gallery) připravila kurátorka Altánu Klamovka Lenka Sýkorová a druhý (Ducato) student AVU Viktor Vejvoda,“ říká organizátor z pražské (A)VOID Gallery Ivo Slavík.

Obě mobilní galerie jsou spjaté s mladými umělci, neboť Move Gallery bude představovat zejména projekty vznikající na půdě Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

Foto: trafačka
Navštívit můžete i multifunkčční centra jako je například trafačka Zdroj: Trafacka

Zatímco v multifunkčních centrech jako třeba Trafačka či DOX budou probíhat kombinované programy, v menších galeriích se bude odehrávat komornější program v podobě uměleckých besed a komentovaných prohlídek.

„Hlavní myšlenkou je spojení kvalitních galerií hlavního města s cílem integrace komunikace mezi jednotlivými cílovými skupinami, od sběratelů a pravidelných návštěvníků až po tu část veřejnosti, která galerie zatím vůbec nenavštěvuje“, sdělil iniciátor projektu Ivo Slavík z A(VOID) Gallery.

Vedle multifunkčních zařízení, která nabízejí prolínání různých uměleckých druhů jako např. Trafačka, MeetFactory či třeba Chodovská tvrz, se zúčastní rovněž klasické galerie jako např. Galerie Litera, VIA ART a další. Stranou nezůstane ani prestižní DOX či třeba Nová scéna Národního divadla, která se v krátké době etablovala jako dynamický prostor, kde se prolínají snad všechny umělecké druhy a vzniká tam také zajímavá „scénická publicistika“.

Galerijní víkend

14. – 16.10.2011

seznam všech institucí, které můžete navštívit, si můžete prohlédnout na stránkách akce

 
Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..