Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Na výstavu zadarmo? Můžete! Začal galerijní víkend

Petr Pečenka

Petr Pečenka

15. 10. 2011

Tento víkend od 14. do 16. října budou mít nejen obyvatelé Prahy možnost navštívit široké spektrum galerií úplně zadarmo nebo za snížené vstupné. Galerie se otevřou v pátek odpoledne a zůstanou tak až do nedělního večera. 

Obr: DOX

Jednou z galerií, které můžete na galerijním víkendu navšívit je holešovický DOX Zdroj: DOX

Galerijní víkend je unikátní projekt navazující svým formátem na takové akce typu Berlínský galerijní víkend, nebo Pražská Muzejní noc. Cílem celého projektu je rozšířit klturní povědomí veřejnosti a nalákat ji na výstavy výtvarného umění. V neposlední řadě má akce za cíl podpořit hlavně nestátní galerijní sektor, takže například na návštěvu Národní galerie můžete zapomenout.

V letošním pilotním nultém ročníku se podařilo spojit síly více než 30 pražských galerií, které kromě probíhajících výstav nabídnou komentované prohlídky s umělci i kurátory, koncerty i oslavy galerijních narozenin.

V rámci víkendu se návštěvníci setkají s tvorbou umělců všech generací od studentů až po jednoho z nestorů české malby, dlouho zapovídaného Pavla Brázdy. K jeho 85. narozeninám připravila výstavu karlínská Galerie Litera, kde si zájemci budou moci výstavu prohlédnout v doprovodu autora, který s nimi bude o své práci rád povídat.

Co konkrétně uvidíte?

„V rámci nultého ročníku Galerijního víkendu v Praze budou mít premiéru i dva mobilní galerijní projekty, které posléze vyrazí za návštěvníky po celé zemi. První (Move Gallery) připravila kurátorka Altánu Klamovka Lenka Sýkorová a druhý (Ducato) student AVU Viktor Vejvoda,“ říká organizátor z pražské (A)VOID Gallery Ivo Slavík.

Obě mobilní galerie jsou spjaté s mladými umělci, neboť Move Gallery bude představovat zejména projekty vznikající na půdě Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

Foto: trafačka

Navštívit můžete i multifunkčční centra jako je například trafačka Zdroj: Trafacka

Zatímco v multifunkčních centrech jako třeba Trafačka či DOX budou probíhat kombinované programy, v menších galeriích se bude odehrávat komornější program v podobě uměleckých besed a komentovaných prohlídek.

„Hlavní myšlenkou je spojení kvalitních galerií hlavního města s cílem integrace komunikace mezi jednotlivými cílovými skupinami, od sběratelů a pravidelných návštěvníků až po tu část veřejnosti, která galerie zatím vůbec nenavštěvuje“, sdělil iniciátor projektu Ivo Slavík z A(VOID) Gallery.

Vedle multifunkčních zařízení, která nabízejí prolínání různých uměleckých druhů jako např. Trafačka, MeetFactory či třeba Chodovská tvrz, se zúčastní rovněž klasické galerie jako např. Galerie Litera, VIA ART a další. Stranou nezůstane ani prestižní DOX či třeba Nová scéna Národního divadla, která se v krátké době etablovala jako dynamický prostor, kde se prolínají snad všechny umělecké druhy a vzniká tam také zajímavá „scénická publicistika“.

Galerijní víkend

14. – 16.10.2011

seznam všech institucí, které můžete navštívit, si můžete prohlédnout na stránkách akce

 


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na výstavu zadarmo? Můžete! Začal galerijní víkend