Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Na výstavě Fundamenty a Sedimenty propukla vzpoura hraček

Redakce

Redakce

21. 3. 2011

Obr. jiri-sopko-Tah na podzim-1995Výstavu Fundamenty a sedimenty si můžete prohlédnout v prostoru Galerie hlavního města Prahy do 1. května 2011. Jedná se o sondu do současného umění, která má pod sebou 26 umělců, kteří nejsou stejnou generací a netvoří ani žádnou výtvarnou skupinu. Pojí je však neodbytná touha potlačit formu.

Obr. Jiří Sopko: Tah na podzim

Jiří Sopko: Tah na podzim Zdroj: fundamentysedimenty.cz

Kurátor Petr Vaňous vybíral díla především podle spojitosti geometrického tvaru. Klade důraz na základní jednoduchý tvar: kruh, čtverec, obdélník, kvádr, koule, linie či horizont. Výtvarná díla nesou různá poselství podle výstavního kontextu či různého času.

Luštění významů

Výstava je důležitá právě tím, že neukazuje skupinovou práci, ale díla napříč generacemi. Poté je také sledován jejich přenos do metaforických poloh. Například koule může být hlavou, linie horizontem, obdélník dveřmi a podobně. „V každém takovémto FUNDAMENTU je odhalován obsahový SEDIMENT, něco, co zde uvízlo, a co má svou platnost pro sdělování nějaké situace (prostorové, obsahové, vztahové, významové atd.),“ říká Petr Vaňous.

Obr. Jiri mateju NON 2009

Dílo Jiřího Matějů NON z roku 2009

Dynamická skladba obrazů, soch i audiovizuálních prvků vyvolává neodbytný dojem plynulé souvztažnosti. Divák má pocit plnosti, ale i zvláštního vzrušení, které rozhodně nedovolí se prohlídkou nudit.

Nechte se unášet řekou

Celá výstava má koncepci plynoucí řeky, která má své dynamické části, jako je tok, ale také statičtější zálivy, jako přehrady. Tok odpovídá plynutí forem, přecházení z jednoho formálního světa do druhého. Druhou část tvoří pět oddílů (přehrad), které vždy zpomalují tok instalace a zaměřují se na některou z forem.

Obr. Modrá kresba Jiřího Petrboka

Modrá kresba Jiřího Petrboka

Jediné co tvoří protiklad k celému kontextu je antifašistický film Vzpoura hraček z roku 1946. Těšit se můžete na obrazy Jiřího Sopka,  Jiřího Petrboka, sochy a grafiku Jiřího Zeithammla, objekty a sochy Markéty Hlinovské nebo Vojtěcha Míče.

Zaujme vás jistě záznam  performance Ohnivá show od Vladimíra Kopec- kého. Ani tím bohatý výčet autorů nekončí. Na Fundementech sedimentech jsou vystavena díla Vladimíra Kokoly, Petra Nikla, Reného Hábla a dalších kvalitních a známých autorů.

Výstava potrvá do 1. května 2011.


Fundamenty a Sedimenty

2.2. 2011 – 1.5.2011, 10:00 – 18: 00 hodin

Galerie hlavního města Prahy

2. patro Městské knihovny

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na výstavě Fundamenty a Sedimenty propukla vzpoura hraček