Menu
TOPZINE.cz

OBR: Štěchovická přehradaNakladatelství Host připravilo na letošní rok velmi různorodou nabídku edice Česká knižnice.Vedle Františka Hrubína či neméně známých padělaných rukopisů přináší také kriticky ověřené čtenářské vydání Přehrady Marie Majerové pod editorským vedením prof. Jiřího Holého.

OBR: Štěchovická přehrada, dílo zkázy?

Štěchovická přehrada, dílo zkázy?                                         Zdroj: wikimedia.org

Česká knižnice je reprezentativní edice, která se snaží obsáhnout nejvýznamnější hodnoty české literatury od středověku po současnost. Každý rok vycházejí čtyři tituly z různých období dějin české literatury, každý svazek je odborně připraven a opírá se o spolehlivá vydání. Navíc je připojen také komentář s kulturně-historickými souvislostmi i interpretací díla. Po Nakladatelství Lidové noviny péči o Českou knižnici převzalo právě brněnské nakladatelství Host.

Přehrada jako mýtus

Experimentálně-utopistický román Marie Majerové Přehrada se odehrává během 24 hodin převážně v Praze. Protiklad starobylého města a v něm žijícího obyvatelstva proti přehradě, která vytváří jakýsi mýtus zbožštělé stavby. Praha jako kdyby byla oproštěna od všeho přírodního v kontrastu právě s přehradou zadržující jeden z ničivých živlů – vodu. Nejen přehrada je zde pasována do obrazu jakési nadvěci, také jedna z hlavních postav – John Fer není nazýván jinak než tvůrcem, stvořitelem či pánem cementu.

Mezi další z hlavních postav můžeme zařadit i ředitele radotínských cementáren Franka Kavalíra, jenž je stíhán za podvody při dodávání nekvalitního cementu na stavbu přehrady. V rámci románu je nám poodhaleno, proč některé postavy jednají právě tak, jak jednají; jiné jsou pouze lehce představeny. Kromě toho se zde objevuje i velké množství postav, jež by se daly nazvat komparsem. Již zde se projevuje podobnost románu s filmem.

OBR: Autorka Marie Majerová

Autorka Marie Majerová, Zdroj: commons.wikimedia.org

Román nebo film?

Nejen množství postav nás odkazuje právě k práci filmařů, ale také rozdělení románu do 39 kratších kapitol poskytuje jakési obrazy, stejně jako jednotlivé sekvence při práci s kamerou v konečném filmovém provedení. To, že se každá kapitola odehrává jinde i zhuštěnost děje a nesouvislá dějová linie nabízejí porovnání s filmovým zpracováním. Tím, že jednotlivé kapitoly přinášejí pouze jakýsi vhled do děje, avšak nikoliv souvislou dějovou linii a zároveň syžet nezávislý na fabuli boří představy klasického románu.

Zajímavé je také protikladné jednání kapitalistů stavějících továrnu za velké peníze a dělnické třídy, jež protestuje vylepením plakátů a tajnými shromážděními. Dělnická třída se snaží začít revoluci. Boj proti hamižným kapitalistům! Vždyť přehrada je stavěna z nekvalitního cementu a po napuštění určitě zatopí celou Prahu!

OBR: Praha - dějiště příběhu

Praha - dějiště příběhu, Zdroj: commons.wikimedia.org

Dokonalé technické dílo či zkáza celé Prahy?

Záhada je však na konci vysvětlena: „Přehrada je jako skála. Chceme ji zachovat pro sebe a pro budoucí dělníky a dělnice. Vydrží hezkých pár set let, než se z ní stane malebná zřícenina. Pak již zajisté nebude nikomu potřebná.“ Tedy mýtus o mýtu, chtělo by se říci.

Povšimněme si však také několika zajímavých drobnějších motivů: pražské děti putující k přehradě, aby alespoň jednou viděli les; básník a kamenné sochy odcházející z mostu – oči bez panenek, avšak vševědoucí oči nad Prahou – nekončená básníkova fantazie; či autorská distance Marie Majerové, kdy sama vypráví o své fascinaci přehradou v závěru románu.

OBR: Obálka knihyRomán Marie Majerové Přehrada je románem experimentálním, podle samotné autorky i utopistickým: „ Aby kniha mohla vyjít, musila se z děje stát jakoby utopie. Pro vrstevníky, kteří znali šmejdy soudobé lžidemokracie, byla to utopie průzračná.“ Podle jiných je pod utopií skryt právě popis tehdejší doby, kritika tehdejší společnosti. Ať tak či onak, zůstává Přehrada skryta před zraky mnoha čtenářů. Když ne pro dějovou složku, alespoň kvůli neobvyklé formě by po ní měl zkušenější čtenář zkusit sáhnout.

Česká knižnice spadá pod Nadaci Česká knižnice (založena roku 1996), řídí ji správní a vědecká rada. Tři pracovní skupiny – literatura starší, 19. století a 20. století se zaměřují na zpracování svazků edice. V současné době je financována z fondu Ministerstva kultury České republiky.

Název: Přehrada
Autor: Marie Majerová
Počet stran: 318
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydavatel: Host, Brno: 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na vlně Přehrady Marie Majerové