Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Na Veselém Kopci probíhá výstava věnovaná tradiční řemeslné výrobě

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

10. 8. 2010

FOTO: Usedlost z Mokré LhotyVe skanzenu Veselý Kopec, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina, můžete do konce prázdnin zhlédnout putovní výstavu Homo Faber – představuje řemeslníky, kteří byli oceněni titulem Nositel tradice. Veselý Kopec patří k nejnavštěvovanějším skanzenům v České republice.

FOTO: Usedlost z Hlinecka

Usedlost z Hlinecka, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

První zmínka o osadě Veselý Kopec pochází ze 16. století, nyní tam však původní osadu spatřit nemůžete – téměř všechny stavby byly totiž přeneseny na Veselý Kopec odjinud. Budování začalo v 70. letech, skanzen se postupně rozrůstal a nyní má prohlídková trasa třicet zastávek. Veselý Kopec nabízí pohled do života rolníků v 19. a 20. století, kteří na okolních loukách hospodařili.

Jaký je prohlídkový okruh?

První stavení je usedlost z Hlinecka, tam je také prodejna upomínkových předmětů. Přes ovčín, zvoničku, usedlost z Lezníku a další objekty vás prohlídková trasa zavede do stodoly. Jedná se o jedinečnou čtrnáctibokou stavbu ze Sádku u Poličky a je v ní připravena expozice s venkovskými povozy. Před stodolou stojí maringotka, do té se nezapomeňte podívat – je v ní totiž loutkové divadlo M. Kopeckého. V hájence z Kozojed zase pracuje dráteník, který své řemeslo všem rád předvede. Dále trasa vede mimo jiné také přes včelín nebo mlýn a zavede vás do statku z Mokré Lhoty. Má klasicistní průčelí a díky světle modré barvě skutečně září do dálky. Ve všech obydlích nechybí ani bohatá dobová výzdoba.

 

FOTO: Usedlost z Mokré Lhoty

Usedlost z Mokré Lhoty, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Homo Faber – Nositelé tradice

Právě v usedlosti z Mokré Lhoty můžete až do konce prázdnin zhlédnout putovní výstavu Homo Faber, která byla poprvé uvedena v roce 2009 v Paříži. Návštěvníkům představuje řemeslníky, kteří byli oceněni titulem Nositel tradice v oblasti lidových řemesel. K vidění jsou výšivky rybí šupinou, historické hudební nástroje, tradiční modrotisk a mnoho dalších zajímavých prací, které dokazují zručnost oceněných řemeslníků.

Poslední zastávkou je stavba ze Širokého Dolu, tam se návštěvníci mohou občerstvit v restauraci. Veselý Kopec má připravený program i pro děti – u vchodu si mohou vyzvednout hrací plán a pustit se do objevování skanzenu. Součástí Souboru lidových staveb Vysočina je také expozice ve Svobodných Hamrech a Betlém ve Hlinsku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Veselém Kopci probíhá výstava věnovaná tradiční řemeslné výrobě