Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Na velikosti záleží na DVD: Romantikou a černým humorem vypasená komedie

Jiří Hannich

Jiří Hannich

1. 1. 2011

Nejprve se člověk musí vyrovnat sám se sebou, aby pochopil druhé, a přestal jim ubližovat. Komedie Na velikosti záleží – natočená v koprodukci Izraele, Německa a Francie a oceněná diváky na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech – pojednává o poznání čtveřice korpulentních mužů, že tloušťka nemusí být na obtíž, soutěžíte-li v sumó.

Jejda, ty gaťky se hrozně zařezávají.... Zdroj: distributor filmu

Film

Že nějaké to kilo navíc může být překážkou v mezilidských a pracovních vztazích, si pětatřicetiletý kuchař Hertzl jednoduše odmítá připustit. Okolí se však na celou věc dívá jinak, a tak je Hertzl nucen, společně se svými podobně otylými kamarády, navštěvovat obezitologii. Avšak změna stravovacích návyků jde hodně ztuha a údaje po zvážení hovoří jasnou řečí: ani po několika měsících dietního režimu nepřichází kýžená ztráta kil. Ta největší rána ale přijde, když Hertzla přeřadí na jinou pracovní pozici, protože nepůsobí dostatečně reprezentativně. Cosi se v něm vzbouří, než aby se nechal ponižovat, podá výpověď a přijme místo pouhého umývače nádobí v sushi baru (tady totiž vzhled nehraje roli). Když se ještě pohádá s lehce despotickou dietoložkou, rozhodne se vystoupit z odtučňovacího programu a založit klub sumó.

Tento sport poprvé uviděl na japonské televizi v sushi baru a od svých spolupracovníků také získal základní náhled do pravidel zápasení. Právě v sumó je tloušťka, na rozdíl od jiných odvětví lidské činnosti, spíše předností než problémem: soutěžící zde dávají na odiv své sádelnaté tělo, stejně jako sílu a bojovnost, a za vše jsou odměňováni potleskem a úctou publika. Není to ideální forma revolty vůči společnosti posedlé hubeností? Jak se ale brzy ukáže, tréninkový dril a samotné zápasení nemohou vyřešit vše, jestliže jsou partnerská a citová pouta oslabována neustálým lhaním, tajnostmi a nedůvěrou.

Nejsem tlustej, mám jen těžký kosti!

Na velikosti záleží není komedie, u které by se divák řezal smíchy od začátku až do konce. Většinu své stopáže totiž věnuje pohledu na negativní stereotypy, společenské předsudky a ublížení a zklamání těch, kdož se s takovými postoji okolí musí dennodenně vyrovnávat. To však zdaleka není jediný rozměr rozvíjeného příběhu. Na budování pevných sociálních vazeb musí být vždy minimálně dva, tudíž snímek předvádí své hlavní hrdiny v postupném procesu hledání vlastní identity, odhození nálepky outsiderů a přerodu z hluboce zakořeněné zapšklosti, pasivity či negativismu v empaticky orientované jedince, kteří se rozhodli se svým životem něco udělat.

Humor je zde velice pečlivě dávkován a téměř vždy představuje trefu do černého. Ze všeho nejčastěji si dělá legraci z obézních lidí, přičemž je nijak nezesměšňuje, spíše má tendenci ukazovat jejich nadváhu ve zcela přirozené poloze. Není divu, že s takto odzbrojující upřímností snímek bodoval u festivalového publika v Karlových Varech. Samotná kostra příběhu by totiž neobstála. Vývoj dějové linky je přece jen snadno předvídatelný, navíc postrádá (nepočítáme-li rozhodnutí hlavních postav zkusit sumó) výraznější dějové zvraty a překvapivé momenty. Herecky zaujmou především výkony Levany Finkelstein, která parádně ztvárnila roli Hertzlovy energické matky, a Togo Igawy, jehož postava dodává filmu příjemný japonský nadhled. Ten ještě dokresluje rozverná hudba Leona Katzava.

Citlivě pojaté vyprávění o partě prostorově výraznějších chlapíků, okořeněné špetkou černého humoru, oslazené přijatelnou porcí romantiky a zaobalené tukovou vrstvou poselství o budování mezikulturního porozumění a tolerance v rámci sociálních vazeb, má zcela jistě něco do sebe. Narativní koncept sice nevykročí z jasně ušlapané cestičky, jejíž směr lze poznat už při prvních krocích, ale o to více divák ocení milou společnost, jakou mu hrdinové snímku Na velikosti zaleží poskytují.

DVD

Film je na DVD distribuován společností CinemArt. Disk bohužel neobsahuje žádný bonusový materiál, dokonce nemá ani interaktivní menu s možnostmi navolení jazyka, popř. výběrem jednotlivých scén (přitom taková nabídka je dnes již standardem). Nezbývá tedy než se spokojit s hebrejštinou a českými titulky.

Na velikosti záleží (Sipur Gadol)

Komedie/Drama/Romantické/Sportovní

Izrael/Německo/Francie, 2009, 90 minut

Režie: Erez Tadmon, Sharon Maymon

Hrají: Itzik Cohen, Irit Kaplan, Levana Finkelstein, Togo Igawa

Zvuk: hebrejský

Titulky: české

Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***

Hodnocení DVD: odpad

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na velikosti záleží na DVD: Romantikou a černým humorem vypasená komedie