Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Na Usedomských literárních dnech získala literární cenu Radka Denemarková

Redakce

Redakce

18. 4. 2011

FOTO: Radka DenemarkováDruhý román Radky Denemarkové Peníze od Hitlera získal po vítězství v Magnesie Liteře 2007 další ocenění. Tentokrát za našimi hranicemi, v Německu. Kniha nese německý překlad Ein herrlicher Flecken Erde a spolu s autorkou byla oceněna i překladatelka románu Eva Profousová.

FOTO: Radka Denemarková

Radka Denemarková prožívá úspěšné období, získává jednu literární cenu za druhou, Foto: Radek Lang, Topzine.cz

Udělením první literární ceny skončily 3. dubna Usedomské dny literatury 2011. Na slavnostním předávání cen v ateliéru Otto Niemeyera-Holsteina udělil německý novinář, spisovatel, literární kritik Hellmuth Karasek literární cenu české autorce Radce Denemarkové a její překladatelce Evě Profousové. Porota to odůvodnila slovy: „Radka Denemarková vytvořila skvělé nekompromisní dílo o německo-židovsko-české válce a událostech po ní. S jazykovou naléhavostí, uchvacujícím realismem a historickou hloubkou líčí zdrcující životní cestu hlavní hrdinky a předkládá tak závažné symboly spravedlnosti a porozumění.“

Obraz poválečné reality a nejnovější historie

Oceněný román Peníze od Hitlera (v německém překladu Ein herrlicher Flecken Erde) líčí lidskou stránku nelidské doby. Je příběhem o osudu ženy, která si ve svém životě musela projít různými pekly. Jako židovka byla za války mučena nacisty, po ní pak byla Čechy vyhnána jako kolaborantka. Když je po padesáti letech její rodina konečně očištěna, je svými bývalými sousedy orazítkována jako lakomá a chamtivá žena. Přes všechny její tělesné i duševní rány bojuje Gita Lauschmannová proti bezpráví a pro porozumění dál.

Mezinárodní literární cenou jsou na německém ostrově Usedom oceňováni literáti již třetím rokem. Cena je spojena s finanční odměnou 5 000 euro a navíc obsahuje čtyřtýdenní pobyt na ostrově v romantickém hotelu. Ostrov Usedom má dlouholetou literární tradici, jeho jméno je spojeno se spisovateli jako Maxim Gorkij, Theodor Fontane a Thomas Mann.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Usedomských literárních dnech získala literární cenu Radka Denemarková