Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Na účetním lístku není pouze cena

Redakce

Redakce

8. 6. 2010

Každý z nás si někdy řekl: „Jak na to ten umělec vlastně přišel? Proč maloval nebo stavěl zrovna toto?“ Ve Veletržním paláci se nám od 8. června otevírá cesta do mysli umělce. Jsou zde totiž vystaveny privátní takzvané momentky architekta Jana Kotěry, malíře Františka Tichého, Vincence Beneše a Hugo Boettingera. Objevte tedy s Národní galerií taje umělcovy duše.

Zdroj: Národní galerie v Praze

Kavárna či divadlo?

Grafický kabinet představuje osobnosti českého výtvarného umění ze zajímavého úhlu pohledu. Nejsou zde vystaveny skici či návrhy na budoucí umělecké dílo, ale spontánní nápady. Představte si, že sedíte v kavárně či v divadle a najednou máte nápad nebo potkáte někoho zajímavého, koho byste rádi zachytili na papíře. No jo, ale žádný nemáte. Jak tedy uchováte tuto svou myšlenku? Stejně přemýšleli i umělci, kteří zaznamenávali myšlenky na účetní lístky, divadelní programy či dopisní papír z místa pohostinského zařízení. Přesně tyto momentky zde můžeme vidět. Všechny kresby mají podobný námět a často jsou karikaturního zpracování, ale od každého umělce s jiným charakterem.

Jan Kotěra v Restauraci na Žofíně

Kresby Jana Kotěry jsou z let 1911-1917 a byly získány od manželky jednoho ze zakladatelů české psychiatrie Antotína Haverocha, s nímž se Kotěra velmi dobře znal. Projevuje se tu naprostá bravurnost kresby, kterou ovládal. Zejména v zachycení postav na účetních lístcích z Restaurace na Žofíně, kde se konala v roce 1917 slavnostní sešlost po propuštění Karla Kramáře z vězení.

Zdroj: Národní galerie v Praze

Pozorovací talent

Pozorovací talent měl také František Tichý, který si v letech 1927-1928 kreslil karikaturně přátele při setkáních nebo také různé povaleče či osoby popíjející v kavárnách. Jeho kresby jsou velmi výstižné. Naopak kresby Vincence Beneše a Hugo Boettingera se zaměřují na komentování prostředí, ve kterém žijí, a na různé společenské akce. Tak můžeme nahlédnout například do oficiálních či privátních setkání Mánesa nebo Akademie.

Zdroj: Národní galerie v Praze

Velmi zajímavý projekt

Výstava je velmi zajímavým projektem, ve kterém se propojuje kresba jako výrazný prostředek uměleckého projevu s reklamou a značkou použitého papíru. Toto propojení může sloužit jako svérázný historický a kulturní dokument. Výstavu připravila paní doktorka Eva Bendová a potrvá do 19. září 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na účetním lístku není pouze cena