Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Na světových festivalech ledu najdete obří skluzavky i ledového Gluma

Krása je pomíjivá. Nechte se proto okouzlit ledovou nádherou tří nejznámějších sněhových festivalů na světě, dokud neroztaje. Čeká vás atmosféra jako z pohádky o Sněhové královně i ledová Středozemě.

"Ledové postavy na festivalu v Bruggách"

Nejbližší velký festival ledu a sněhu pořádají v belgických Bruggách. Foto: Kamila Hamalčíková TOPZINE.cz

Vybrali jsme tři nejhezčí zimně laděné festivaly na světě. Mezi megalomanskými nápady z Asie najdete i ne tak vzdálený festival v Belgii, kde se tento rok objeví ledové postavy z příběhů o Harrym Potterovi nebo Frodovi a Bilbovi z Kraje.

Mezinárodní festival ledu a sněhu v Harbinu (Čína)

Město Harbin na severovýchodě Číny nazývají ledovým městem. Není se čemu divit, průměrné zimní teploty se pohybují kolem  minus 17°C a výjimkou nejsou ani sibiřské mrazy s teplotami pod -30°C. Harbinské klima totiž ovlivňují studené větry z nedaleké Sibiře.

Počasí, které zrovna dvakrát neláká k dlouhým zimním procházkám po okolí, je přímo ideální pro vybudování ledového městečka s evropskými paláci, katedrálami i asijskými pagodami a pevnostmi.

Některé ledové budovy mohou dosahovat výšky až 50 metrů.

"Ledová víla na zimním festivalu v Bruggách"

Pohádky patří k oblíbeným námětům festivalu v Bruggách

Nemusíte ale jen chodit po „památkách“, sportovní nadšence potěší fotbalové zápasy na sněhovém hřišti nebo závody rallye na sněhu. Festival vám ale nejvíce učaruje v noci, kdy ledové konstrukce prozáří barevná světla, laserové paprsky i ohňostroj. Harbinský festival začíná 5. ledna a trvá až do roztání.

Ledová kouzla v Bruggách (Belgie)

Gluma, Voldemorta anebo Gandalfa potkáte tento rok v Bruggách na každoročním festivalu. Samozřejmě pouze jako ledové sochy, protože letošním motivem celé akce se staly fantasy světy Pána prstenů, Harryho Pottera i putování Bilba Pytlíka podle nedávno zfilmované knihy Hobit.

Prokřehlé prsty můžete rozehřát hrnkem teplého grogu či jiného horkého nápoje na konci návštěvy v ledovém baru.

Festival se koná od 23. listopadu 2012 až do 6. ledna 2013. Do ledového světa můžete vstoupit každý den od 10 do 19 hodin. Studenti zaplatí 11 eur a dospělí o dvě eura více.

Tip na výlet:

Bruggy jsou lehce dostupné z Bruselu. Vlakem to trvá zhruba hodinu a festival se nachází pár kroků od vlakového nádraží. Nejlevněji vychází asi zpáteční autobusová jízdenka do Bruselu, která se bude pohybovat kolem 3 tisíc Kč. Za zpáteční cestu mezi stanicemi Brusel a Bruggy zaplatíte asi 27  eur bez uplatnění slev.

Mimo festival stojí za navštívení i samotné město Bruggy, které připomíná svými malebnými obchůdky s čokoládou vánoční vesnici téměř po celý rok.

Sněhový festival v Sapporu (Japonsko)

Příběh začíná v roce 1950, kdy se šest středoškoláků v Sapporu rozhodlo postavit šest soch z ledu.

Dnes navštěvují festival s několika stovkami soch, obrovskými ledovými skluzavkami a sněhovými bludišti až dva miliony lidí. Během sedmi dnů se můžete přijít podívat od 5. do 11. února 2013.

"Mořský svět ztvárněný na sněhovém festivalu v Sapporu"

Mořské akvárium na minulém ročníku festivalu v Sapporu. Zdroj: youtube.com

Kromě soutěže krásy o titul ledové královny přitahuje hlavní pozornost soutěž o nejlepší sněhovou sochu na určené téma. Na vytvoření jedné obrovské sochy se podílejí celé týmy pracovníků, kteří používají velká nákladní auta k dopravení gigantických sněhových krychlí na místo soutěže. K tvarování podoby nestačí jen dláta a majzlíky jako při běžném sochání. Autoři ledových uměleckých děl si musí pomáhat těžkými stroji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na světových festivalech ledu najdete obří skluzavky i ledového Gluma