Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Na střeše DOXu se opalují v plavkách. Bikiny jsou strašák i výzva

Redakce

Redakce

26. 7. 2012

Na terase kavárny v Centru současného umění se opalují drátěné boubelky v plavkách. Navzdory počasí tam Bikiny klub setrvá až do konce října.

OBR: Bikiny klub v DOXu

Autorka Veronika Psotková popisuje bikiny jako výzvu i strašáka. Zdroj: DOX

Mladá sochařka Veronika Psotková představila v DOXu novinku ze své tvorby. Nalezneme zde čtyři ležící a dvě sedící slečny, které si zjevně vychutnávají slunečné počasí. Jejich těla jsou formována z lesklé drátěné skořepiny s černým a barevným nástřikem.

Tvorbu této autorky můžeme rozdělit na dva směry. První větev představují realistické sochy. Druhou, kterou můžeme nyní v DOXu obdivovat, jsou sochy takzvaného drátěného programu. Jedná se o techniku, kterou autorka sama vynalezla. Sochy jsou vytvářeny z rabicového pletiva, které je vrstveno a tvarováno do objemu. Psotková poprvé tuto techniku použila ve svých dílech z roku 2007 a zpracovala tak i svou diplomovou práci

Veronika Psotková

  • 1981, Opava
  • absolventka ateliéru sochařství FaVU VUT v Brně
  • zaměřuje se na figurální tvorbu

Mezi oblíbená témata této nadějné sochařky patří především estetika těla a hranice intimity, což je ve vystaveném díle jednoznačně zastoupeno. „Zatím mne baví figurace, k abstrakci nemám příliš velký vztah, ale netvrdím, že se to nemůže změnit,“ upřesňuje svou tvorbu Psotková.

OBR: Bikiny klub v DOXu

Opalující se slečny na terase působí zcela přirozeně

Brněnská absolventka má za sebou již řádku výstav. Ovlivnila také podobu Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi, kde umístila devět svých soch.

Vystavené milovnice bikin navazují na její předchozí sestavy soch Dědova zahrada a Akvabely. Technika je zde shodná, jemné pletivo citlivě tvaruje obliny opalujících se nahotinek. „Bikiny vnímám jako podivné měřítko krásy, odvahy a sebevědomí; stejně jako krutého strašáka,“ vysvětluje autorka.

OBR: Bikiny klub v DOXu

Pro figuraci slečen v plavkách použila autorka zajímavou techniku drátěného pletiva

Tyto boubelky začleňte do své návštěvy DOXu spolu s některou z probíhajích výstav – v současnosti můžete navštívit rozsáhlou výstavu Karla Nepraše a Johna Cage. Pohled na drátěné sochy si poté můžete vychutnat na terase spolu s kávou z přilehlé kavárny.

Bikiny klub

Centrum současného umění DOX

27.6. – 31.10.2012

So – Po: 10 – 18

St – Pá: 11 – 19

Vstupné: 180,-/90,-

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na střeše DOXu se opalují v plavkách. Bikiny jsou strašák i výzva