Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Na sněžnicích po masivu Králického Sněžníku

Tomáš Miška

Tomáš Miška

27. 12. 2010

Pojďme spolu na netradiční procházku po zasněžených pláních masivu Králického Sněžníku. Nazujme si, podle vzoru severských Inuitů, na nohy sněžné boty a prošlapme neprobádaná zákoutí zimní krajiny v metrovém sněhu bez větší námahy. Jedno z nejvyšších pohoří u nás má, díky přírodě nedotčené civilizací, stále co nabídnout.

FOTO: Masiv Kralického Sněžníku

Masiv Kralického Sněžníku, Foto: Tomáš Miška, Topzine.cz

Historie chůze na sněžnicích spadá do období 4 500 let před naším letopočtem. Jednoduchá zařízení pro usnadnění chůze a lovu ve sněhu se postupem času proměnily v plastové nebo kovové vylehčené sněžnice pro sportovní využití. Díky stále větší nabídce a technologiím se stává chůze na sněžnicích vyhledávanějším turistickým využitím volného času. Rozhodnutí vyrazit na sněžnicích do přírody s sebou přináší osvobození od jakéhokoli stereotypu cest a směrů.

Králický Sněžník zasněžený

V zimě spolehlivě zasněžený masiv Králického Sněžníku, rozkládající se na rozhraní Moravy, Čech a polského Kladska, nabízí plno úžasných výhledů na všechny světové strany. Pokud se nám podaří pokořit nejvyšší horu masivu, stejnojmenný Králický Sněžník (1 424 m. n. m.), kde pramení řeka Morava, čeká nás pohled na torzo zřícené rozhledny na polské straně hory.

Když sejdeme kousek pod vrchol k nepsanému symbolu celého masivu, soše slůněte, a počasí nám bude přát, naskytne se nám markantní pohled na celé, sněhem pokryté, Jeseníky. Poblíž plastiky slůněte je zbytek sklepení z Liechtensteinovy horské chaty. Některé z přírodních krás  jsou v zimě schovány pod bílou přikrývkou. Pod sněhem leží kamenné moře Vlaštovčí kameny, stejně tak i krasové jeskyně Tvarožné díry.

Tiché a liduprázdné …

Je velmi pravděpodobné, že cestou nepotkáte ani človíčka. Pokud se odpoutáte od značených cest, můžete mezi smrkovými lesy narazit na linie pohraničních nedobudovaných dělostřeleckých tvrzí a menších pevnůstek – řopíků. Také je možné na krajích lesů narazit na jednu z mnoha loveckých chat, které jsou po domluvě s majitelem přístupny k odpočinku, popřípadě i k přespání. Na rozpálených kamnech je možné si uvařit horký čaj, který po náročném dni pomůže rozmrazit ztuhlé prsty a odvane z tváří onu červenou námrazu.

FOTO: Hřeben Králického Sněžníku

Hřeben Králického Sněžníku, Foto: Tomáš Miška, Topzine.cz

Neuvěřitelným zážitkem je i pouhý bezhlavý běh v prašném sněhu přímo dolů po svahu. Jen opatrnosti není nikdy dost, proto raději pomalu a rozvahou, v každém případě se vyhnout lavinovým stržím, které jsou vždy v bezpečné vzdálenosti označeny výstražnými cedulemi. Na závěr snad jen malé upozornění, sněžnice jsou stavěni k bezproblémovému pohybu ve vysokém sněhu, a proto nezlobte a nešlapte běžkařům do stopy!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na sněžnicích po masivu Králického Sněžníku