Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Na rakovinu zemřel frontman legendární kapely Motörhead Ian Fraser Kilmister

ČTK

ČTK

30. 12. 2015

Ve věku 70 let zemřel na rakovinu legendární frontman britské heavymetalové skupiny Motörhead Ian Fraser Kilmister, přezdívaný Lemmy Kilmister. Informovala o tom v úterý 29. prosince skupina, která na své plánované turné v roce 2016 zařadila i Prahu. Lemmyho spoluhráč Mikkey Dee ale řekl, že úmrtím frontmana končí i skupina. Poslední člen bandu kytarista Phil Campbell se nevyjádřil.

Motörhead

Zdroj: archiv kapely

„Lemmy zemřel po krátkém boji s mimořádně agresivní rakovinou,“ uvedla skupina na svém facebookovém účtu. Dodala, že Kilmister se o nemoci dozvěděl teprve v sobotu a zemřel v pondělí v Los Angeles, kde žil.

„Motörhead skončil, to je jasné. Lemmy představoval Motörhead. Nebudeme dělat turné či jiná vystoupení. Už nebudou alba. Ale značka přežívá a Lemmy stále žije v srdci každého,“ řekl švédský bubeník Mikkey Dee deníku Expressen. Dodal, že Lemmy byl v poslední době po každém koncertu ohromně unavený. „Bylo neuvěřitelné, že byl s to vůbec hrát,“ připustil hudebník.

Zpráva vyvolala smutek jeho početných fanoušků po celém světě a kolegů rockerů. „Ztratil jsem jednoho z nejlepších přátel,“ prohlásil Ozzy Osbourne. „Byl naprosto unikátní,“ řekl kytarista Queen Brian May. „Slova o Lemmym nikdy nebudou dostatečná, tak jen říkáme: sbohem lorde Lemmy, díky za hudbu a koncerty,“ uvedla v prohlášení skupina Judas Priest.

Baskytarista, zpěvák a skladatel Kilmister založil skupinu Motörhead v roce 1975. Letos v červenci skupina vystoupila na festivalu Rock for People Europe v Plzni. Další koncert v Česku plánovala v rámci celoevropského turné na 18. února 2016 v Praze.

Lemmy v 60. letech působil jako kytarista v mnoha méně či více známých kapelách, například Rainmakers a Motown Sect. V roce 1967 pracoval jako roadie (technik) pro legendárního amerického kytaristu Jimiho Hendrixe. V roce 1971 se jako baskytarista přidal k rockové skupině Hawkwind.

V roce 1975 byl britský rocker od Hawkwind vyhozen kvůli drogám a založil skupinu Motörhead. Ta vydala 20 alb a je označována za jednoho z průkopníků heavy metalu, přestože Lemmy vždy rád tvrdil, že hraje „jen rokenrol“. K desítkám hitům bandu patří především Ace of Spades ze stejnojmenného alba z roku 1980.

Lemmy byl také známý svým bouřlivým životem. Nikdy se neoženil, měl ale jednoho syna. V minulosti tvrdil, že vypije denně láhev whisky. V posledních letech ale prý přešel kvůli cukrovce na vodku s džusem. Z drog se vyhýbal snad jen heroinu. Také se dušoval, že spal s více než tisícovkou žen.

Autor ČTK

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na rakovinu zemřel frontman legendární kapely Motörhead Ian Fraser Kilmister