Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Au pair v Německu. Zkuste jet na vlastní pěst a bez obav

FOTO: I takhle může vypadat Německo. Zdroj: archiv Moniky BukáčkovéPrázdniny jsou časem nových zážitků, zábavy, ale i pracovních povinností.  Studenti volí různé formy přivýdělku. Já jsem se pro letošek rozhodla strávit léto v německé rodině jako au-pair. A rozhodně nelituju.

FOTO: Na týden jsem se dokonce vrátila do školky.

Na týden jsem se dokonce vrátila do školky. Foto: Monika Bukáčková, TOPZINE.cz

Odjet do Německa na program au-pair jsem se rozhodla už dávno. Jak ale vycestovat, aby mě to stálo co nejmíň peněz a rodina mi padla? Zprostředkovatelské agentury jsem zavrhla téměř okamžitě. Od kamarádky jsem dostala tip na internetové stránky, které obsahují profily rodin a au-pair, a tak umožňují vyhledat tu správnou rodinu. Šla jsem do toho.

Kdo je au-pair? : Muž nebo žena mezi 18-27 lety pracující a žijící v zahraniční rodině. Hlavním úkolem je péče o dítě a drobné domácí práce. Většinou je au-pair brán/a jako starší sestra/bratr a součást rodiny.

Hledání začalo už loni v zimě, kdy jsem se s pečlivě vyplněným profilem snažila kontaktovat nespočet rodin. Po několika neúspěšných pokusech, kdy rodina měla teprve půlroční dítě (v životě jsem děti nehlídala a na mimino bych si netroufla), nebo požadavek, že musím zůstat minimálně rok, nebo mi poslali seznam pedantských pravidel, jsem koncem února našla tu pravou rodinu pro mě.

FOTO: I takhle může vypadat Německo.

I takhle může vypadat Německo. Foto: Monika Bukáčková, TOPZINE.cz

Výsledek zněl jasně: Vesnice Grube v severním Německu, tři děti a pes. Během těch nekonečných měsíců, kdy jsem čekala na odjezd, se ve mně honily rozporuplné pocity. Budu jim rozumět? Budou oni rozumět mně? Nerozmyslí si to? Nezabiju to dítě už první týden? Dne 18. června se však mé obavy rozplynuly, když sem sedla do autobusu a vyjela vstříc nové zkušenosti.

Rozhodně doporučuji si najít rodinu na vlastní pěst. Nemusíte se tak bát, že vám bude rodina nesympatická nebo děti moc malé/velké. Navíc ušetříte zprostředkovatelský poplatek a naplánujete si cestu podle svých časových možností.

Momentálně dokončuji v rodině první měsíc mého au-pairovského působení a musím říct, že jsem zažila jak krásné, tak krušné chvilky. Výkyvy dětských nálad jsou nepředvídatelné a vyžadují dostatečnou dávku manipulativních dovedností a trpělivosti. V tomto jiném světě, ve kterém se ocitnete, se vám však naskytne mnoho příležitostí cestovat, poznávat nové lidi a kulturu. Nahlédnete do života lidí, kteří žijí úplně jinak než vy, a můžete tak hodnotit nebo i přehodnotit svoje dosavadní postoje.

Polovina pobytu je už téměř za mnou a musím říct, že bych svou dočasnou rodinu za nic nevyměnila. I když bydlím ve vesnici, která má sotva tisíc obyvatel, vychutnávám si každý den mezi větrnými mlýny, farmami a v dosahu pláže. Pokud už přemýšlíte, jak strávit čas o příštích prázdninách, rozhodně bych neváhala vyzkoušet život jako au-pair.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Au pair v Německu. Zkuste jet na vlastní pěst a bez obav