Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Na Novou scénu Národního divadla míří Pražské Quadriennale a projekt Světlo a zvuk

Redakce

Redakce

15. 6. 2011

FOTO:Teatro alla Scala (2010)

Po čtyřech letech se do naší metropole opět vrací Pražské Quadriennale (PQ). Od 16. do 26. června se do Prahy budou sjíždět milovníci divadla, umění a hudby. Na pět dní bude Nová scéna Národního divadla patřit projektu PQ Světlo a zvuk.

FOTO:Teatro alla Scala (2010)

Pražské Quadriennale 2011 – Světlo a zvuk Zdroj: PQ2011

Práce se světlem a zvukem v současnosti neodmyslitelně patří ke scénografii, proto se těmto progresivním odvětvím organizátoři rozhodli věnovat v samostatném projektu. Dostali ho na starosti scénograf Boris Kudlička a britský zvukový designér Steven Brown. Do Prahy pozvali řadu známých osobností a můžete se těšit na zajímavé instalace. Světlo a zvuk se pomocí nejrůznějších forem pokusí docílit toho, aby každý návštěvník skutečně našel, co hledá. Od 19. do 23. června ovládne Novou scénu Národního divadla.

Zvuková kuchyně, film a diskuze s umělci

Sekce Světlo a zvuk nabídne návštěvníkům možnost seznámit se s díly předních světelných a zvukových designérů. Vypraví se na exkurzi napříč disciplínami od činohry, přes operu a instalace až k představením ve volném prostoru.

FOTO: Scanner

V Praze se objeví také britský umělec Scanner Zdroj:scannerdot.com

Můžete se těšit na Zvukovou kuchyni. Co to vlastně je? Prostor pro performativní zvukové instalace, který bude mít interaktivní charakter. Takže si budete moci všechno na vlastní kůži vyzkoušet. Vyvrcholením projektu bude promítání filmu Divadlo Svobody. Biografický snímek o významném českém scénografovi Josefu Svobodovi režíroval jeho vnuk Jakub Hejna. Je to film o muži, jehož inovativní přístup v oblasti divadelního světla změnil světovou scénografii.

Přesto budou profesionály a možná i náhodné kolemjdoucí nejvíce přitahovat diskuze s umělci z celého světa. Pořadatelům se podařilo do Prahy nalákat spoustu velmi zajímavých osobností z řad světelných a zvukových designérů.

Je možné vidět světlo? Dotknout se ho? Tyto otázky bude s návštěvníky řešit americký zvukový designér Tod Machover. Podle něho se zvuk může člověka dotknout tak silně, že změní jeho život. Machover je uznávaný jako jeden z nejvýznamnějších a nejinovativnějších skladatelů současnosti. Známé jsou jeho koncertní kompozice prolamující žánry nebo robotické opery.

The YouTube ID of el2ReAJhMLA&feature=related is invalid.

Tvorba britského umělce Robina Rimbauda, známého jako Scanner, proplouvá napříč zvukem, prostorem, obrazem i formou. Neobvykle pracuje se současnými technologiemi. Jeho díla najdete třeba v Tate Modern v Londýně. Spolupracoval s umělci ze všech možných oborů (např. londýnský The Royal Ballet, hudební skupina Radiohead nebo Steve McQueen).

Hledáním zvukového a divadelního zážitku se bude zabývat berlínský zvukový umělec Hans Peter Kuhn. Další německý designér Olaf Winter se zamyslí nad teplem světla. Americká světelná designérka žijící v Izraeli, Felice Ross, povede přednášku s názvem Odrazy. Multimédia budou hlavním tématem pro nizozemce Arjena Klerkxe a španělský audiovizuální umělec Francisco Aleu Riera vezme návštěvníky na exkurzi do světa 3D animace.

Ústředním motivem je interdisciplinarita

Světelný a zvukový design bude k vidění také na dalším projektu PQ – Scenofestu, který nabízí dílny zaměřené na celé spektrum performativního a divadelního umění. V architektonickém labyrintu 30 boxů na piazzetě Národního divadla budou divákům nabídnuty originální příklady využití světelného a zvukového designu v živé výstavě Intersekce: Intimita a spektákl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Novou scénu Národního divadla míří Pražské Quadriennale a projekt Světlo a zvuk