Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Na Novém Zélendu mají kavárnu na sopce. Káva tu však teplá nevydrží

Eva Csémyová

Eva Csémyová

31. 1. 2013

Kavárna Knoll Ridge Cafe, smělý projekt Harris Butt Architecture, byla postavena v roce 2011 na dosud činné sopce. Co vlastně návštěvníkům kromě trochy adrenalinu a krásného výhledu nabízí?  

Kavárna na sopce vypadá v okolní krajině impozantně. Zdroj: novonucleo.com

Kavárna na sopce vypadá v okolní krajině impozantně. Zdroj: novonucleo.com

Proč stavět kavárnu na místě, jako je sopka v srdci novozélandského národního parku? I když je to zvláštní, v zimě se místní hory mění na oblíbené lyžařské středisko pro začátečníky, kteří si po namáhavém výkonu rádi odpočinou u dobré kávy. Myšlenka kavárny navíc není tak docela nová – do roku 2009 zde kavárna stála, podlehla však požáru.

Vybudování nové stavby se ujal architekt Grant Harris s týmem designerů. Jejich cílem bylo postavit budovu, která vydrží teploty pod nulou, rychlost větru až 125 km/hod i husté sněžení v zimním období. Kavárna kromě toho měla svým vzhledem připomínat klasickou dřevěnou horskou boudu.

Jednoduchost kontrastující s horskými vrcholky

Autoři stavby vsadili hlavně na funkčnost a jednoduchost. Základem stavby je systém betonových panelů, pohledově však převažuje přírodní dřevo v kombinaci se sklem. Vzhledem ke špatné dostupnosti místa navrhli konstrukci vytvořenou z prefabrikovaných modulů, které jsou natolik lehké, že je sem bylo možné dopravit pomocí helikoptéry.

Při pohledu zvnějšku je na stavbě nejvýraznější její nepravidelnost – Grant Harris se snažil vyhnout klasickému pravému úhlu, stěny jsou proto často zešikmené a podobně se i střecha budovy sklání směrem ke středu stavby. Celkový dojem doplňují výrazné prosklené plochy, v nichž se odrážejí vrcholky hor.

Interiér kavárny je řešen opět převážně ve dřevě a s akcentem na maximální jednoduchost – ozdobou se zde stává nádherný výhled do údolí. Celková kapacita se pohybuje kolem čtyř set míst, a to jak uvnitř budovy, tak na terase umístěné směrem do údolí.

OBR: Knoll Ridge Cafe

V zimě se zajímavý architektonický počin změní na obyčejnou horskou boudu.

Pokud se kavárnu rozhodnete navštívit, stojíte před zásadním rozhodnutím, kdy se k ní vypravit. Krása stavby vynikne hlavně v létě, kdy fotogenicky kontrastuje s okolními prašnými vrcholky. Přes zimu bohužel působí dojmem průměrného sjezdovkového kiosku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Novém Zélendu mají kavárnu na sopce. Káva tu však teplá nevydrží