Menu
TOPZINE.cz
Studium

Na Novém Zélandu budeme moci studovat i pracovat déle

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

4. 12. 2010

FOTO:studium v zahraničíMinistr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho novozélandský protějšek Hon Murray McCully podepsali protokol k dohodě o programu Pracovní prázdniny, který Čechům i Novozélanďanům prodlužuje možnost studijního i pracovního pobytu, ruší omezení na pouze jeden vzdělávací kurz a zvyšuje možný věk pro zařazení do programu na 35 let.

FOTO:studium v zahraničí

Protokol zjednodušil podmínky pobytu, Zdroj:english.pte.hu

Tato oboustranná dohoda by měla začít platit od příštího roku. Jejím cílem je zejména zjednodušit podmínky pobytu v rámci programu Pracovní prázdniny jak Čechům, tak i Novozélanďanům.

Změny studijní i pracovní

Největší změnou je prodloužení samotného pobytu. Studovat můžeme na Novém Zélandu od příštího roku ne tři, ale šest měsíců. Zároveň už se nemusíme omezovat pouze na jeden vzdělávací nebo studijní kurz a můžeme si jich vybrat víc.

Změny se týkají i zaměstnání. Pokud dnes nějaký Čech pracuje na Novém Zélandu, smí zůstat u jednoho zaměstnavatele maximálně tři měsíce. Podle protokolu ale budeme moci pracovat u jednoho zaměstnavatele po celou dobu našeho ročního pobytu.

Program také posunul věkovou hranici pro své účastníky z 30 na 35 let.

Do protokolu se dostal i jeden naprosto nový bod. Zájemce už nebude muset prokazovat trvalý pobyt v České republice nebo na Novém Zélandu, ale stačí, když bude mít občanství toho kterého státu.

Jaký je zájem?

Limit pro českou stranu je 1200 žádostí ročně. ˆ„Celkový počet žádostí ze strany českých občanů od vstupu dohody v platnost v roce 2005 je více než 4000,“ informovalo ministerstvo zahraničí.

Mladí Novozélanďané takový zájem nemají. Ročně jich žádost o zařazení do programu podá přibližně 570.

Přihlášku si můžete podat jednoduše přes internet a potom už jenom čekat, jestli se dostanete mezi těch 1200 šťastlivců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Novém Zélandu budeme moci studovat i pracovat déle