Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na novém albu QOTSA ukázali melodičtější tvář. Dynamiku však neztratili

Redakce

Redakce

23. 7. 2013

Josh Homme, frontman kapely Queens of the Stone Age, si rozhodně nalámal hlavu s tím, jak dlouho bude trvat vydání nového alba. Trvalo to šest let a po albu Era Vulgaris z roku 2007 konečně přišlo několikrát odložené …Like Clockwork.

Foto: QOTSA

QOTSA. Zdroj: D Smack U Promotion

Za tu dobu Homme určitě nezahálel. Stihl založit kapelu s basákem Led Zeppelin nebo produkovat desku Arctic Monkeys. Mezitím během nahrávání opustil skupinu bubeník Joey Castillo, ten se sice objevuje na albu ve čtyřech skladbách, ale dál ho doplňuje na bicích Dave Grohl, který už má s QOTSA na kontě jedno album.

Výčet slavných hostů tím ale nekončí. Do nahrávání se zapojili také Alex Turner z Arctic Monkeys, Jake Shears z Scissor Sisters a také legendární Elton John. Na producentské křeslo se posadil Trent Reznor z Nine Inch Nails.

…Like Clockwork je jiné, než na co jsme u Queens zvyklí. Šest let udělalo svoje a album je mnohem ucelenější než ty předešlé.  Rozhodně však kapela dokazuje, že patří mezi to nejlepší v současné rockové hudbě.

Druhá polovina se vydařila lépe

Je třeba říct, že první polovina alba je na první poslech slabší. Právě tady je hodně slyšet nový zvuk. První skladba Keep Your Eyes Peeled je spíše pomalá a komorní. Střídá ji svižnější I Sat By the Ocean. Pak následuje pokus o piano baladu. V další skladbě If I Had a Tail se objevuje Alex Turner. Je znovu rychlejší s docela popovou melodií a je v ní slyšet rukopis Arctic Monkeys.

Zbytek alba už se víc blíží tomu, na co jsme od kapely zvyklí. Jedna z nejlepších skladeb My God Is the Sun je rychlá, tvrdá, s klasickými kytarovými riffy. Kalopsia skvěle pracuje s dynamikou a je hodně vystupňovaná.

Spolu se Smooth Sailing, která je tak trochu funková, připomínají Bowieho. Mezi ně je vtěsnána nenápadná, ale skvělá skladba Fairweather Friend, jež je také připomínkou starších alb. Na závěr docela impozantní I Appear Missing, šestiminutová pecka, kde se melodie střídají s mohutným refrénem. Album pak uzavírá znovu pomalý piano dojezd.

…Like a Clockwork už rozhodně není žádný stoner rock, kterým byli QOTSA proslulí. Je mnohem emotivnější, melodické, ale zároveň mu nechybí fantastický, mohutný kytarový zvuk a tvrdost. Je to nejspíš album na více poslechů, kterým si QOTSA nastolili novou cestu.

Hodnocení: 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na novém albu QOTSA ukázali melodičtější tvář. Dynamiku však neztratili