Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na nové album Sade nechvátala. Soldier Of Love by si spěch ani nezasloužilo

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

25. 3. 2010

soldier of love2Deset let bez nové desky. Zdálo by se, že o anglickou soulovou zpěvačku Sade Adu už nebude zájem, ale opak je pravdou. Propracovaná novinka Soldier Of Love nabízí melancholicky laděné melodie plné svěžích, překvapivých momentů. Singly plynou jeden za druhým, čas s nimi utíká neuvěřitelně rychle a zároveň klidně.

Po deseti letech odmlky představuje Sade nové album, Zdroj: Oficiální foto zpěvačky

Po deseti letech odmlky představuje Sade nové album, Zdroj: archiv

Dnes jednapadesátiletá zpěvačka původem z Nigérie na léta své největší slávy nyní už jen vzpomíná. V osmdesátých letech minulého století se její alba prodávala po milionech, avšak pak se Sade rozhodla uchopit své působení na hudební scéně trochu jinak. Zaměřila se na větší hloubku svých songů a začala své nové desky připravovat mnohem usilovněji a delší dobu. Co desetiletí, to nové album. Zpěvačka její úrovně si takovou frekvenci může dovolit, každá její novinka je hitem ještě před prvním poslechem.

Album začíná poklidně, možná snad až trochu zdlouhavě, ale hned druhým songem je stejnojmenný pilotní singl Soldier Of Love, který baví už od prvních skoro fanfárových tónů. Napínavé tango je podpořené pochodovým rytmem bicích a i to z něj dělá nejvýrazněji působící song. Po něm naopak v krásném kontrastu začíná klavírovým sólem harmonická skladba Morning Bird a takto podobně se jednotlivé písně prolínají až do konce.

Vyzrálé texty, harmonické melodie

V textech se Sade vrací do vzpomínek, zpívá o svém dětství, mateřství, rodině a samozřejmě lásce. Nejedná se o žádnou mediální love story, ale o čistou lásku ve všech podobách a odstínech. Songem Skin vzdává zpěvačka poctu Michaelu Jacksonovi, v Babyfather uslyšíte i hlas zpěvaččiny dcery Ily.

Deska je klenotem současného soulu, který je vhodně kombinován s prvky jazzu, rhythm and bluesu a zároveň i s čistými elektronickými zvuky. Velkou roli hrají často používané průrazné tóny dechových nástrojů a oproti nim jemné, hladivé pasáže smyčců. Aranžmá všem skladbám dodává na hloubce a občas až mrazivě zádumčivé náladě. S ohranou, do očí bijící radostí nepočítejte, ale naději budete hledat úspěšně.

Šestá deska zpěvačky je vyzrálá, dospělá, vyvážená. Žádné náhlé návaly emocí, vše plyne naprosto přirozeně. Tato novinka vás jednoduše naprosto odvede od běžných starostí a přiměje vás přemýšlet trochu víc do hloubky. Z toho vás vyruší až zvuk otevírající se CD mechaniky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na nové album Sade nechvátala. Soldier Of Love by si spěch ani nezasloužilo