×
TOPZINE.cz

Na neúčinnost antibiotik umírá 700 000 lidí ročně. Vliv má i nedobírání léků

leky-pilulky-prasky antibiotika a jejich neúčinnost
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes označila odolnost vůči antibiotikům za globální zdravotnickou krizi a vyzvala k zesílenému boji proti tomuto jevu. Ročně umírá na 700.000 lidí kvůli neúčinnosti antibiotik vůči bakteriím. Antibiotika se stávají neúčinnými, když se bakterie geneticky pozmění tak, že jim léky nemohou ublížit.

leky-pilulky-prasky antibiotika a jejich neúčinnost
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

“Rostoucí rezistence vůči antibiotikům je globální zdravotnickou krizí,” prohlásila dnes generální ředitelka WHO Margaret Chanová. “Dosáhla ve všech částech světa nebezpečných rozměrů,” dodala šéfka WHO na úvod prvního celosvětového antibiotického týdne, který bude trvat až do 22. listopadu.

Vlády ale podle Chanové už chápou, že boj proti odolnosti vůči antibiotikům je “jednou z největších výzev pro zdravotnictví”. “Odolnost ohrožuje naši schopnost vypořádat se s infekčními nemocemi a maří medicínský pokrok,” dodala Chanová.

Chanová dále zdůraznila, že mnoho lidí stále není informováno o tom, jak odolnost vůči antibiotikům vzniká a co je možné proti ní dělat. Vyplývá to i z dnes zveřejněného průzkumu WHO mezi 10.000 respondenty z 12 zemí reprezentujících všechny světové regiony. V průzkumu uvedlo 64 procent dotázaných, že si jsou nebezpečí odolnosti vůči antibiotikům vědomi, ale rovněž 64 procent vyjádřilo názor, že antibiotiky lze léčit onemocnění z nachlazení vyvolaná viry. To ale není pravda.

Dvaatřicet procent dotázaných řeklo, že užívání antibiotik lze ukončit, jakmile se člověk cítí lépe, a nikoli až po využívání předepsané dávky. Předčasné vysazení těchto léků je přitom považováno za jednu z příčin šíření rezistentních bakterií. “Poznatky této studie ukazují, že je naléhavě žádoucí zlepšit povědomí o rezistencích vůči antibiotikům,” řekl pověřenec WHO pro tuto problematiku Keidži Fukuda. Odpovídající změna postoje vůči antibiotikům je podle něj “jednou z největších zdravotnických výzev 21. století”.

Všech 194 členských zemí WHO se letos v květnu dohodlo na globálním akčním plánu boje proti odolnosti vůči antibiotikům.

Státy byly vyzvány mimo jiné ke zlepšení hygienických opatření v nemocnicích nebo ke zdůrazňování nebezpečí rezistencí při vzdělávání lékařů a zemědělců. Hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta dnes řekl, že téměř polovina antibiotik je k léčbě užita zbytečně, čímž stoupá odolnost bakterií vůči antibiotikům, roste nemocnost, úmrtnost i náklady zdravotních pojišťoven.

Spotřeba antibiotik narostla v Česku v ambulancích mezi lety 1989 až 2014 téměř o čtvrtinu, a země je tak nad polovinou evropského žebříčku spotřeby.

[wysija_form id=”3″]

“Řada pacientů nevyužívaná antibiotika neodevzdá v lékárně a při nejbližším onemocnění je použije. Tím právě se posiluje antibiotická rezistence,” vysvětlil Valenta.Podle dat českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv spotřebovali Češi loni téměř 14,8 milionu balení antibiotik, což je přes 81 milionů denních léčebných dávek.

Vedoucí české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová uvedla, že ve státech EU umírá ročně až 25.000 pacientů v důsledku rezistencí.

Autor ČTK2 Komentáře Na neúčinnost antibiotik umírá 700 000 lidí ročně. Vliv má i nedobírání léků

  1. V Poldi Kladno uradoval Drrrr. Na anginu jsem mel brat 4ks PNC po 2 hod.Nynejsi Dr. , pro zmenu, zda bych mohl jit na alergologii me odpověděla, ze když me to nevadilo cely život, tak ted uz mi to nestoji zato!!! On ten Drrr to nechtel psat, ze pry je to drahe.Chtel jsem , po padesátce na hemokulttest, pry jsem mlady. Predseda strany, mladsi o 5 let to mel hned. Nedavno u zubařky: ty zuby s amalgamem musí ven, protože je to jedovate. Ja na to, ze to vim, ale proc se politici bavi o platbách za cerne plomby. Tak sem nemusíte chodit …V České pojist., dozorujici zubar, se mi vysmal, když jsemu o tom řekl…A jina zubařka mi rekla, ze se do toho nebude plest… Je to mafie! Takze huba”vyplombovana,”!

  2. Zase jen strašení.Vědci z Olomouce a Brna vymysleli způsob jak v š e ch n y druhy antibiotik změnit na účinější a zabírající na antibiotika. Přidáním stříbra či selénu.Tato zpráva je cca 1 rok stará.
    Nejnovější zpráva z VB, že se Angličanům povedlo totéž.Už jsem zapomněl co k tomu přidávají oni.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..