Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Na Náměstí Republiky přistál vesmírný modul. Nahrává naše zvuky

Petr Pečenka

Petr Pečenka

1. 11. 2011

Na Náměstí Republiky v Praze jste do konce října mohli vidět zajímavý úkaz. Objekt, který připomíná vesmírné plavidlo a nahrává zvuky ulice. Vrátí se ještě?

Foto: ACUO na Náměstí Republiky

Jako by na náměstí Republiky přistálo Apollo 11 Zdroj: acuo.cz

Trojcípý polygonální objekt stojí na nožičkách a rozhodně nejde přehlédnout. Je obrovský a navíc je pokrytý stříbrnou fólií. Ačkoli působí ve skutečnosti jako nějaká prezentace NASA, je dílem mladých českých umělců, kteří jím chtěli provést zajímavý technologický experiment, který má zkreslovat realitu.

Objekt nese název ACUO, což v latině znamená tříbiti zvuk. Že se nejedná jen o vesmírný koráb, ale cosi společného se zvukem, prozrazuje i šest mikrofonů na jeho střeše. Tento interaktivní audiovizuální objekt jimi totiž nahrává zvuky ulice, které míchá s různými efekty. Kamery doplňují výsledný mix zvuků i o vizuální vjemy.

Foto: mikrofon

Objekt několika mikrofony a kamerami nahrává vjemy z ulice Foto: Martin Tejkal, Topzine.cz

“ACUO svým tvarem a funkcemi připomíná vesmírný modul, který přistál ve městě a sleduje svými čidly okolní dění. Transformuje okolní zvuk a obraz pomocí současných technologií, které ovšem pracují na čistě analogovém základu,” vysvětluje autor a vedoucí projektu ACUO Michal Šeba.

Návštěvník, který přijde do interiéru, se setká s opravdu jedinečně podaným přepisem okolního světa. Uslyší ho i uvidí tak, jak ho třeba ještě nikdy neviděl, nebo jak ho neměl čas vidět. Výsledný zvuk si navíc může zkreslovat sám a to buď na místě, a nebo – díky tomu, že ACUO nahrávané zvuky vysílá na frekvenci 88,6 FM – i u sebe doma. Vyzkoušet to lze kdykoli na internetových stránkách projektu.

Foto: interier

V interiéru se můžete chopit sluchátek a zvukového periskopu Foto: Martin Tejkal, Topzine.cz

Jak již bylo řečeno, vesmírný koráb na konci října odlétá – jak jinak než za doprovodu zvuků. O ty se postarají Dan Bárta, Lenka Dusilová a beatboxer En.dru. Kam ACUO odletí, je zatím ve hvězdách. Budeme vás sice informovat, ale zatím pouze víme, že se chystá přistát v nějakém jiném českém městě. Nechme se překvapit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Náměstí Republiky přistál vesmírný modul. Nahrává naše zvuky