Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Na módní mainstream kašle. Seznamte se s podivínem Nicolasem

Petra Červená

Petra Červená

10. 5. 2011

FOTO: Nicolas Andreas TaralisKanaďan Nicolas Andreas Taralis má zvláštní slabost pro temné věci a z černé barvy se mu podařilo vytvořit doslova kult. Nikoho tak nemůže překvapit ponurá kolekce s lehce hororovým nádechem v podobě mrazivě chladných tváří modelek.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011 Nicolas Andreas Taralis

Jako z filmů Pátý element a Návštěvníci, jen ty barvy chybí, Zdroj: nicolasandreastaralis.com

Nelze mu však odepřít kvalitu střihu a absolutní svobodu uměleckého vyjádření, která ústí do světa avantgardní módy ignorující trendy i roční období. Nekonformní návrhář Nicolas Andreas Taralis se narodil v Torontu a svůj vyhraněný postoj k životu a společnosti už odmala znázorňoval pomocí umění.

I přes leckdy podivínské ztvárnění disponuje Nicolas nebývalým uměleckým talentem, který dále rozvíjel na vysoké škole umění a designu (Parsons School for Design) v New Yorku. Do své tvorby se zpočátku snažil zahrnout i zkušenosti vstřebané ze studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ve Vídni, kde pracoval pod vedením Helmuta Langa.

Taralise nechávají barvy chladným

Po škole měl Nicolas pár zastávek u více či méně známých značek. Jeho posledním zaměstnavatelem, před plně nabytou svobodou, byl Dior Homme, a to do roku 2004. Svoji značku postavil na černé barvě, která ho nerozptyluje od soustředění se na základ, tedy návrh. U každého modelu je vidět, jak si Taralis pohrává s tvary ženské siluety, i když pouze modelkovského typu.

FOTO: jaro/léto 2011 Nicolas Andreas Taralis

Žádná divočina, až nezvykle uhlazený styl

Tím, že návrháře ovládla posedlost po jediné barvě, musí nepřítomnost zbylé palety vykompenzovat střihy, detaily a doplňky. V počátcích jeho kariéry se v síti sice zachytila i nějaká ta červená, bílá či šedá, ale brzy se dírami propadly do temných hlubin. Zbyla jen ta proklatá černá. Jistě, je to barva oblíbená, máme ji ve svém šatníku každá, leckde je poměr víc jak nadpoloviční, ale proč bychom měly odmítat pustit na ramínka i jiné odstíny?

Mystická kolekce 2011

U Taralise je tak trochu zbytečné konstatování, že na zářijovém týdnu módy v Paříži byly prezentovány kolekce na sezónu jaro/léto 2011. Je jedno, že máme v plném proudu jaro, Taralis slil zkrátka všechny sezóny do jediné. Modely to jsou zvláštní, zneklidňující, někdy těžkopádné, jindy provokativní, ale vždy střihově famózní.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011

Bojovníci vyrážejí do městských ulic a nákupních center

Optimistická sedmdesátá léta, střihová rozevlátost, uvolněnost a éteričnost, často se objevující v kolekcích věhlasných návrhářů, jsou v přesném protikladu ke gotickému křídlu, jehož králem je Nicolas Andreas Taralis. Všechny modely měly válečný podtext. Ovšem tito městští bojovníci, kteří svou touhu po dobývání dávají na odiv, by ve skutečnosti padli za vlast v první minutě.

Osamělý běžec

Taralis pro svou kolekci hledal inspiraci mezi starými evropskými kmeny. U pánského modelu upnuté košile s nízkým límečkem měl návrhář vnuknutí doplnit jej o tradiční řeckou vojenskou sukni, čímž narušil konzervativnost vrchního dílu. A v tomto duchu, určitého nabourávání zaběhnutých kombinací, se nesla celá přehlídka.

Z materiálů využil hlavně kůži, džínovinu, hedvábí a bavlnu. O Taralisovi je známé, že rád narušuje strukturu materiálu. Například v této kolekci různými technikami vytvořil na látkách bílé skvrny. Na modelech můžou působit rušivě, někdy až nepatřičně, ale celkově převažuje spíš obdiv k jeho kreativitě.

Taralis se svojí tvorbou snaží distancovat od typického módního průmyslu, který je zaplavený příjemně souznícími návrháři s většinovou populací. On je solitér, osamělý běžec. Trochu podivín, trochu excentrik, ale velký módní nadšenec. A v každém, i v tom nejčernějším stylu, se dá najít perla. Chce to jen nadhled a dobré oči.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na módní mainstream kašle. Seznamte se s podivínem Nicolasem