Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na Loveparade 2010 zahynulo devatenáct lidí, stovky byly zraněny. Letošní ročník byl posledním

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

25. 7. 2010

Přes tři stovky lidí se v sobotu zranily a devatenáct jich zemřelo na letošní Loveparade v německém Duisburgu. Tragédii zapříčinil pád lidí z uzavřeného únikového schodiště. Přístupový tunel do areálu byl v tu chvíli naprosto nedostupný.

Loveparade Duisburg 2010, Zdroj: msnbc.msn.com

Loveparade Duisburg 2010, Zdroj: msnbc.msn.com

Oběti neštěstí pocházely podle záchranářů také z Nizozemska, Číny, Austrálie i Itálie. Doposud se podařilo policii identifikovat šestnáct obětí, mezi nimiž dle zpráv zatím není žádný občan České republiky.

Podle ředitele tamní policie Detlefa von Schmelinga zahynuli lidé ve věku dvaceti až čtyřiceti let, a to na rampě vedoucí k areálu, nikoli v přístupovém tunelu. Sám požaduje pečlivé prověření této nešťastné události.

Masa lidí uvízla v tunelu, někteří se snažili vyšplhat na rampu s reproduktory, což zapříčinilo jejich pád do davu a vyvolalo obrovskou paniku. Velký počet lidí se tlačil k východu, který byl ale uzavřen a davy jednoduše šlapaly na návštěvníky, kteří spadli na zem.

Loveparade Duisburg 2010, Zdroj: guardian.co.uk

Loveparade Duisburg 2010, Zdroj: guardian.co.uk

Duisburgské úřady čelí velké kritice za to, že pro akci zřídily pouze jedinou přístupovou cestu. Jednadvacetiletá technopárty tak má nelichotivou bilanci. Letos ji podle Duisburgu navštívilo téměř jeden a půl miliónu lidí.

Ušlapáno a umačkáno bylo šestnáct lidí přímo na akci, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Ze soboty na neděli po půlnoci opouštělo místo nehody několik pohřebních vozů a přicházeli první truchlící.

V Porúří se dokonce zhroutila i mobilní síť. Rodiče, kteří se snažili kontaktovat své děti, museli vydržet dlouhou dobu ve strachu, zda jsou právě jejich potomci v pořádku. Oficiální stránky festivalu Loveparade byly dočasně zrušeny a zahaleny do černého.

Loveparade končí, další ročníky se konat nebudou

Organizátoři akce se rozhodli v pořádání akce nepokračovat. „Loveparade vždy byla pokojnou zábavou a veselou párty, kterou neštěstí navždy zastínilo,“ řekl organizátor technopárty Rainer Schaller. „Kvůli respektu k obětem nebudeme v zábavě pokračovat. Je to konec Loveparade.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Loveparade 2010 zahynulo devatenáct lidí, stovky byly zraněny. Letošní ročník byl posledním