Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Na laguně v divadle Disk nastal poprask

Redakce

Redakce

28. 11. 2010

Poprask na laguněStudenti čtvrtého ročníku činoherního herectví si již osmkrát zařádili v divadle Disk. Jako druhou absolventskou inscenaci nazkoušeli Poprask na laguně od Carla Goldoniho.

Poprask na laguně
Pečená dýně způsobí rozruch                                                      Foto: Klára Žitňanská

Černá ponurá scéna s absencí výrazných kulis byla důvodem k pochybám o kvalitě inscenace. Studenti museli pozornost strhnout na sebe dobrými výkony, aby se publikum odpoutalo od místa ztvárnění. Po pár minutách se ukázalo, že strach byl zbytečný. Už jsou z nich opravdu herci a herečky. Zavedli diváky do rušných italských uliček a místu dodali temperamentní atmosféru. Jejich křiklavé kostýmy ji ještě podtrhly.

Rušná italská ulice, kde si ženy paličkováním zkracují čekání na muže. Stačí trocha neporozumění a už je z toho poprask. Ženy se poperou, do toho se vrátí muži. Navzájem se pomluví. Vztahy se zamotají a do toho ještě přijde předvolání k soudu. A blahorodí u soudu si s tím vším musí poradit a pokusit se situaci vyjasnit a rozplést.

Ostrý souboj
Ostrý souboj

Nasadit hru známého italského dramatika se ukázalo jako šťastná volba. Studenti přidali do svých výkonů kromě talentu a píle i obrovské nasazení. V této inscenaci nikdo nevyniká, ale ani nezapadá. Je to hra celého souboru. Publikum může k některým postavám přilnout více než k jiným, ale to jen kvůli jejich charakteru.

Fortunata umí ženské postavit do latě

Slečny ze sebe vydávají mnohem víc energie než jejich mužské protějšky. Pranice a  zápas ve vodě je ukazují jako živočišné šelmy, které nestojí o víc než vyhrát nad sokyní. Nezapomenutelná je mluva patrona Fortunata, který ženské umí postavit do latě. Jeho představitel Petr Borovec v rámci role polyká určité hlásky, takže je těžké mu rozumět.

Z osmdesáti procent divák odhaduje, co říká a zbylých dvacet mu nerozumí. Do inscenace se také podařilo nenásilně zabudovat berle zraněného Jana Huška. Při bitkách mu je jeho kolegové vezmou, takže se při postavení na nohu žalostně trápí. Do příběhu jsou vtaženi také diváci v okamžiku, kdy dětinská Checca hledá úkryt a bezpečí v mužském náruči.

Blahorodí ve své pojízdné kanceláři
Blahorodí ve své pojízdné kanceláři

Jednotlivé role se liší věkem, ale jejich představitelé jsou zhruba stejně staří. To je velkým mínusem inscenace, přestože se s tím při absolventské hře musí počítat. Věk ztěžuje orientaci diváka mezi postavami. Jako velmi vtipný prvek slouží pojízdná krabice z papundeklu, ze které se při otevření všech možných částí stává pojízdná kancelář.

U této hry se pobavíte a užijete si řemeslnou práci založenou na fungování celku. Jestli chcete zhlédnout, jak si soubor poradí s jiným dramatem, můžete zajít na Peera Gynta od Henrika Ibsena, který měl v Disku premiéru letos 16. dubna.

Poprask na laguně

Divadlo Disk

Režie: Kateřina Glogrová

Hrají: Petr Borovec, Ivana Krmíčkovášová, Markéta Frösslová, Jan Vejražka, Adéla Petřeková a Klára Krejsová a další.

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na laguně v divadle Disk nastal poprask