Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Na Kypru, ostrově dvou mocností, se snoubí Evropa s Asií

Redakce

Redakce

22. 8. 2010

FOTO: Afroditiny skályPřed dávnými časy se na ostrově Kypr vynořila z moře řecká bohyně lásky Afrodité. Shakespearův Othello zardousil svou ženu Desdemonu právě na tomto ostrově. Kypr má tak výhodné postavení při cestě z Evropy do Afriky a Asie, že se v minulosti potýkal s několikerým obléháním a nadvládou jiných národností. V dnešní době láká návštěvníky na písečné pláže, azurové moře a samozřejmě – na historické památky.

FOTO: Afroditiny skály

Afroditiny skály, Foto: Denisa Preissová, Topzine.cz

Historie ostrova
Kypr se v průběhu věků dostal pod nadvládu různých mocností. Asi největší vliv na architekturu ostrova měli Benátčané. Nevyhnul se ani osídlení Křižáky a ve 12.století ho anglický král Richard I. Lví Srdce prodal templářům, aby dávali pozor na poutníky cestující do svaté země. Angličané zde vládli nejdéle a v roce 1925 se Kypr stal britskou kolonií.

  • Koupit zájezd můžete zde

Obyvatelstvo
Žije tady řecké a turecké obyvatelstvo. Snaha o sjednocení Kypru vedla v minulosti k občanským válkám a v roce 1974 byl ostrov trvale rozdělen na dvě části, na řeckou jižní a tureckou severní část. Dodnes nebyl uzavřen mír a válečný stav ostrova vedl k nasazení britských sil OSN, které donutili ostrovany uzavřít příměří. Dodnes tu některé jednotky zůstávají.

Famagusta, mešita Lály Mustafy paši

Famagusta, foto:Denisa Preissová

Turistický ruch
Ještě před několika lety museli turisté zůstat na té části ostrova, na kterou přiletěli a nesměli přecházet z turecké do řecké a naopak. Už tomu tak není, přesto je jižní část Kypru návštěvníky oblíbenější. Ale turisté by na tureckou část zanevřít neměli, protože se na ní nachází více historických památek. Například Othellova věž ve Famagustě, nebo historický přístav v Kyrenii.

Historický přístav v Kyrenii

Kyrenia, foto:Denisa Preissová

Nikósie
Hlavním městem je Nikósie, řecky Lefkosía, které je rozděleno na řeckou a tureckou část pásmem nikoho. Jsou tu hraniční přechody mezi oběmi částmi a nikde jinde neuvidíte tak očividné střetávání kultur, jako zde. Řecká část Lefkosíe je velmi evropská, ale po přejití necelých dvě stě metrů území nikoho na vás dýchne pravý orient!

Anglický jazyk a euro
Kypr si uchoval z doby, kdy byl britskou kolonií, nejen určité zvyky, jako jízdu vlevo, ale obyvatelstvo obstojně mluví anglicky, tudíž se nemusíte bát, že se nedomluvíte. Na řecké části se platí eurem, na turecké platí turecké libry. Na obou částech ostrova narazíte na vstřícné a milé domorodce, kteří jsou pro hosty ochotni udělat maximum.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Kypru, ostrově dvou mocností, se snoubí Evropa s Asií