Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Na kuchyni se šetřit nevyplácí

Stavíte dům, a ačkoli je nastěhování zatím ještě daleko, už přemýšlíte o tom, jak jednotlivé místnosti vybavíte? U ložnice máte jasno, kvalitní postel, nějaká ta komoda, noční stolek a skříň, u obývacího pokoje a kuchyně to tak jednoduché není. Ani na jednom se nevyplácí šetřit, právě tady totiž trávíme nejvíc času.

Do obývacího pokoje je zapotřebí vybrat pohodlnou a dostatečně velkou sedačku, konferenční stolek, TV stěnu, a to vše podtrhnout vhodně vybraným bytovým textilem. A kuchyň? Ta si vyžádá trochu víc času, při jejím plánování je třeba zohlednit celou řadu faktorů, důležitá je i kvalita zpracování. Kuchyni si vybíráme jen párkrát za život, tak si vyberte tu pravou. Co třeba XXXLutz kuchyně, které splní každé přání?

Co si při výběru kuchyně pohlídat?

Kuchyně je v mnoha domácnostech centrem dění, a to často víc než obývací pokoj. Zatímco rodiče vaří, děti sedí u jídelního stolu nebo ostrůvku, píší úkoly, kreslí, hrají deskové hry nebo s přípravou jídla pomáhají. Společně strávený čas je vzácný, tak proč se o něj připravovat? Aby si všichni ten čas užili pokud možno na maximum, je třeba už při výběru kuchyně respektovat pár pravidel.

Tip první: Nejprve si kuchyň změřte

Prvním krokem je změřit si prostor, který máte k dispozici a zakreslit si okna, odpad, zásuvky atd. Pokud dům stavíte, tohle všechno se dá možná ještě přizpůsobit vašim aktuálním potřebám, jinak si ale musíte vystačit s tím, co máte.

Tip druhý: Rozvrhněte si zóny

Ergonomie je pro kuchyň naprosto zásadní, co si budeme povídat, vaření nám už takhle zabírá dost času, kdybychom ještě neustále běhali sem tam, bylo by to ještě horší. Když si ale kuchyň správně rozvrhnete, budete mít vše po ruce a vaření bude větší zábava. A jak na to? Naplánujte si v kuchyni několik zón, které na sebe pěkně navazují, pohlídejte si také výšku pracovní plochy, ať se zbytečně neohýbáte nebo nenatahujete.

  • Skladovací zóna, do které patří spíž i lednička, navázat na ní může menší pracovní (odkládací) plocha.
  • Mycí zóna, kde je dřez, myčka i odpadkový koš.
  • Dostatečně velká pracovní plocha
  • Varná zóna
Kuchyňský stůl

Tip třetí: Myslete i na podlahu

Podlaha dostává v každé místnosti pořádně zabrat, v kuchyni to není jiné. Neustále po ní chodíme, stojí na ní kuchyňská linka, stůl, židle, kterými posunujeme. Musí tak být odolná, zároveň se ale také musí dobře udržovat. Komu z nás se v kuchyni něco sem tam nevylije nebo nevysype?

Napadla vás dlažba? Sice se dobře udržuje, ale studí, když na ní něco spadne, rozbije se to. Tak co místo toho? Dřevo, laminát, PVC nebo vinyl.

Tip čtvrtý: Jaké si pořídíte spotřebiče?

Co by to bylo za kuchyň, kdyby v ní chyběly spotřebiče? Doba, kdy se vařilo na ohni je dávno pryč, dneska můžeme v kuchyni čarovat i díky nejrůznějším multifunkčním hrncům, sous-vide vařičům, jogurtovačům atd. Rozmazlete se a pořiďte si víc než jen ledničku, myčku a sporák.

Tip pátý: Nepodceňujte ani osvětlení

Při zařizování kuchyně a výběru osvětlení se často dopouštíme velké chyby, máme totiž za to, že stačí centrální svítidlo na středu místnosti a podlinka. V kuchyni je ale třeba mít světla dostatek a mít ho na očích, ať dobře vidíte na to, co děláte. A to na každém místě. Klidně si pořiďte i nástěnná nebo bodová svítidla vhodná do kuchyně, tady se opravdu šetřit nevyplácí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na kuchyni se šetřit nevyplácí