Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Na křest Encyklopedie komiksů byly i prostory Luxoru malé

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 12. 2010

Ačkoli se na křty většinou nedostaví moc lidí, Encyklopedie komiksů v Československu 1945-1989 je zřejmě tak význačnou událostí, že se zvládlo naplnit téměř celé podlaží Neoluxoru, což už samo o sobě něco znamená.

Křest Encyklopedie komiksu v Československu Foto: Ondřej Pešek

V pátek 3. prosince 2010 se uskutečnilo slavnostní vydání knihy Encyklopedie komiksů v Československu 1945-1989, jehož součástí byl i křest. Ten se odehrál v olbřímím knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí. A ačkoli to zpočátku vypadalo, že kniha kvůli kalamitě vůbec nedorazí, nakonec se vše v dobré obrátilo a kniha dorazila.

A dorazila také spousta diváků, které neodradilo ani nepříznivé počasí, hodující na houmlesácích pod okny. Přihlížející dav naplnil téměř celé patro, takže si hosté nepřišli divní, ve svých projevech se odvázali a odhalili masám lidí své počátky a první setkání s obrázkovými příběhy vůbec.

Přátelská nálada a zbožná úcta

Přes svůj úctyhodný věk také dorazili všichni přednášející (11 kusů), mezi nimiž nechyběly ani takové legendy jako Vlastislav Toman či Václav Šorel. Po přednášce každého z kmotrů komiksové encyklopedie došlo na křest, po němž nastala autogramiáda. Přestože fronta na podpisy se zdála být nekonečná, všichni vydrželi a stále s úsměvem signovali nejen encyklopedii, ale také starší kousky, jenž si někteří přinesli ze svých sbírek.

pbálka Encyklopedie komiksu v Českolsovensku

Po celou dobu v síni panovala především kamarádská nálada a i celkově byl všude cítit spíše duch přátelského setkání po několika letech, než jakási oficialita. Ale je pravda, že někteří k autogramiádnímu stolu přistupují se zatajeným dechem a bázlivou zbožností, protože přiznejme si, Příhody Malého boha jsou klasika, kterou uctíval snad každý, kdo v době vydání žil.

Nostalgie v nekřesťanských hodinách

Ale i přes to všechno si člověk musí lámat hlavu nad tím, proč si vždy organizátoři na podobné akce vyberou takovou nekřesťanskou hodinu. Kdyby se akce děla o víkendu, zřejmě by v tom nikdo nehledal žádný problém, ale třetí hodina odpolední v klasický pracovní den, na tom by už zarmoucení nedorazivší fanoušci mohli vystavět konspirační teorii. Dalším lehkým zklamáním bylo to, že většina kmotrů se po autogramiádě co nejrychleji rozutekla, nicméně je pochopitelné, že plnění manželských povinností má před bandou uslintaných komiksáků přednost.

Křest Encyklopedie komiksu v Československu vzbudil v každém z přihlížejících nádherný, hřející pocit nostalgie v srdcích a na většině tváří se po celou dobu přednesu vznášely přívětivé úsměvy. Každý, kdo si na  akci udělal čas, návštěvy jistě nelituje a vzpomíná na čistě nabytý zážitek ze setkání se slavnými osobnostmi nejen u mikrofonu, ale také v publiku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na křest Encyklopedie komiksů byly i prostory Luxoru malé