Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Na Jižním Městě v KC Zahrada začne listopad velmi nemravně

Eva Síčová

Eva Síčová

31. 10. 2011

FOTO: Googling and fuckingLiberecké divadlo F. X. Šaldy přijíždí do Prahy, aby uvedlo svá dvě nemravná představení v kulturním centru Zahrada na Jižním Městě.

FOTO: Googling and fucking

Googling and Fucking - smutná groteska naší doby Foto: Roman Dobeš

Příznivci neotřelého divadla a původní české tvorby se mohou těšit na trochu peprný začátek listopadového podzimu. Kulturní centrum Zahrada láká své diváky tentokrát na dvojitou nálož umění Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Dvě představení za jeden večer autora Tomáše Dianišky.

Hry Přísně tajné: Hrubá nemravnost a Googling and Fucking by v mnoha jiných kulturních stáncích neobstály, ale liberecké divadlo dalo autorovi zelenou a nyní se mohou pyšnit představeními, která vyprodávají sál a vítají nejen mladé publikum. Pokud se necháte zlákat také vy, přesvědčíte se o tom, že sprostá slova tentokrát nebudou samoúčelná.

Hrubá nemravnost vás díky postavě Alana Turinga zavede do historie. Alan Turing, geniální anglický matematik, vytvořil ve třicátých letech dvacátého století první funkční matematický model počítacího stroje. Za druhé světové války přispěl velkou měrou k rozluštění německého kódu Enigma a později se podílel na sestrojení prvních počítačů.

Čtěte také: Googling and fucking poliberecku

Byl to však také homosexuál a provozování styku mezi stejnými pohlavími bylo v Anglii až do šedesátých let klasifikováno jako trestný čin. Pozoruhodný a dojemný příběh Alana Turinga se stal inspirací pro rozvernou jevištní grotesku pro tři herce. Dozvíte se také, proč má Apple ve znaku nakousnuté jablko.

Digitální gameska pro generaci YouTube

Googling and fucking parafrázuje název hry britského dramatika Marka Ravenhilla z roku 1996 Shopping and Fucking. Zatímco Ravenhillova hra si bere za téma konzumerismus devadesátých let, namíchaný s všudypřítomným sexem a podpořeným chemickými drogami, Dianiška píše o současnosti.

Drogy, sex i konzum jsou ve hře zastoupeny všudypřítomnou elektronickou komunikací, svébytnou mytologií internetu s jeho božstvy Googlem, Facebookem, YouTubem a dalšími. Nebojte se pořádně otevřít oči a podívat se na náš život trochu odlišně.

KC Zahrada – Jižní Město

1. listopadu od 19:00

Přísně tajné: Hrubá nemravnost a Googling and Fucking

Autor: Tomáš Dianiška

Režie: Braňo Holiček

Hrají: Karolína Baranová, Tomáš Dianiška, Barbora Kubátová, Vendula Svobodová, Jakub Albrecht

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Jižním Městě v KC Zahrada začne listopad velmi nemravně