Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Letní brigádu seženete i teď, pozdě není

Alena Nová

Alena Nová

16. 7. 2010

FOTO: MinceLéto je nejen časem odpočinku a radovánek, ale zároveň i příležitostí, jak si před začátkem nového školního roku vylepšit stav skromného studentského konta. Pokud jste se na jaře plně věnovali studijním povinnostem a hledání brigády odložili až na prázdniny, nevadí. Nabídky příležitostné práce stále jsou.

FOTO: Mince

Při studiu přijde vhod každá koruna, Foto: Tereza Vyhnálková, Topzine.cz

Na internetových pracovních portálech se každým dnem objevují desítky nových inzerátů nabízejících nejrůznější přivýdělky po celé republice. Vyhledávat můžete jak podle regionu vašeho bydliště, tak podle oboru, v němž máte kvalifikaci. Spektrum činností, které zde firmy, personální agentury nebo i jednotlivci inzerují, je poměrně pestré.

Najdete zde vše od práce, pro niž nepotřebujete žádnou kvalifikaci, jako je úklid kanceláří, roznos reklamních letáků, doplňování zboží nebo výpomoc u výrobních linek, přes práci vedoucích na dětských letních táborech, recepčních, operátorů call center a asistentů v administrativě až po vysoce kvalifikovanou činnost, k níž patří lektorství cizích jazyků, překladatelství nebo práce webdesignérů a programátorů.

Je tedy zřejmé, že prostřednictvím pracovních portálů nacházejí odborně zaměřenou brigádu zejména studenti ekonomických a jazykových oborů nebo informatiky. Ostatní mají vyhledávání práce při studiu, která by zároveň přinesla potřebnou praxi, mnohem těžší.

FOTO: Zahradnické prácePokud se se zájmem o letní přivýdělek obrátíte na personální agentury, většinou vám zprostředkují pouze brigády manuálního charakteru, jako jsou práce u montážních linek, zahradnické práce nebo výpomoc v super- a hypermarketech. Během prázdnin si tím sice vylepšíte studentský rozpočet, ale jako praxe vám taková zkušenost bohužel moc neposlouží.

Snem mnoha studentů, kteří si ohledně pracovních zkušeností již prošli manuálním obdobím a rádi by se posunuli o stupínek výš, jsou brigády v administrativě. Představa práce v pohodlí kanceláře, při níž se člověk neušpiní, přijde si na slušné peníze a ještě si přikrášlí životopis, je více než lákavá. Při hledání takové brigády je ovšem třeba jistá obezřetnost.

Za inzeráty nabízejícími blíže nespecifikovanou práci v kanceláři se totiž často skrývá například osobní prodej výrobků, při němž si sami musíte shánět zákazníky, nebo lákání duší k podpisu nejrůznějších pojistných smluv. Zahájení takové práce navíc obvykle vyžaduje vaši účast na vstupním školení, za které si společnosti inkasují nemalé částky. Na podobných brigádách tedy snadněji proděláte, než abyste si vysloužili bohatou odměnu.

Co je dobré vědět před podpisem smlouvy

Jako brigádníci se v našich podmínkách setkáte se dvěma typy smluv. Dohodu o provedení práce volí zaměstnavatel tehdy, když přijímá brigádníky na krátkodobou výpomoc nepřesahující 150 hodin v příslušném kalendářním roce. Tato smlouva je pro něj výhodná, neboť z ní neodvádí zdravotní a sociální pojištění, které pro zaměstnavatele znamená další náklad spojený s výkonem vaší práce.

V případě dlouhodobější spolupráce budete podepisovat dohodu o pracovní činnosti. Ta se sjednává nejdéle na dobu jednoho kalendářního roku. Při hrubém měsíčním příjmu přesahujícím 2000 Kč zakládá povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění.

FOTO: České bankovky a mince

Umět se orientovat ve smlouvách a daňové problematice se vždy vyplatí, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Před nástupem na brigádu si ohlídejte, aby vám zaměstnavatel nechal podepsat tzv. daňové prohlášení. Vyplněním a podpisem tohoto formuláře vám vzniká nárok na uplatnění slevy na dani, jejíž výše rozhodně není zanedbatelná. Měsíční sleva na poplatníka činí 2070 Kč, sleva na studenta do 26 let dalších 335 Kč. Přitom mějte na paměti, že daňové prohlášení můžete v příslušném kalendářním měsíci podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.

Jak vypočítat výši měsíční čisté mzdy z brigády

Ačkoliv se to na výplatní pásce hemží nejrůznějšími záhadnými formulacemi a čísly, výpočet skutečné odměny, kterou můžete očekávat po skončení brigády, není vůbec složitý. Stačí porozumět několika základním pojmům a výše čisté mzdy je na světě.

FOTO: BankovkyPřitom vás určitě potěší fakt, že pokud v jednom měsíci pracujete pouze u jednoho zaměstnavatele, u něhož jste podepsali daňové prohlášení, odevzdali potvrzení o studiu a vaše odměna se pohybuje jen v řádu několika tisíc korun, nebudete platit žádné daně.

Příjem je v tomto případě natolik nízký, že vypočítanou daň zcela pokryjí slevy na dani a výsledná záloha na daň vyjde nulová. Z dohody o pracovní činnosti tak budete odvádět pouze zdravotní a sociální pojištění, odměna z dohody o provedení práce vám zůstane celá.

Následující schéma výpočtu čisté mzdy předpokládá, že student-brigádník podepsal u zaměstnavatele daňové prohlášení a odevzdal potvrzení o studiu.

DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE

základ daně: hrubá mzda
sazba daně z příjmu: 15 %
sleva na dani na poplatníka: 2070 Kč
sleva na dani na studenta: 335 Kč

Záloha na daň z příjmu:

základ daně (zaokrouhlený na stovky nahoru)
x sazba daně z příjmu

– sleva na dani na poplatníka
– sleva na dani na studenta

Čistá mzda:

hrubá mzda

– záloha na daň z příjmu

DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI

základ daně: hrubá mzda navýšená o zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnanavatelem za zaměstnance, tedy hrubá mzda x 1,34

ZP placené zaměstnancem: 4,5 %
SP placené zaměstnancem: 6,5 %

ZP placené zaměstnavatelem: 9 %
SP placené zaměstnavatelem: 25 %

(ZP a SP se zaokrouhluje na celé koruny nahoru)

sazba daně z příjmu: 15 %
sleva na dani na poplatníka: 2070 Kč
sleva na dani studenta: 335 Kč

Záloha na daň z příjmu:

základ daně (zaokrouhlený na stovky nahoru)
x sazba daně z příjmu

– sleva na dani na poplatníka
– sleva na dani na studenta

Čistá mzda:

hrubá mzda

– záloha na daň z příjmu
– ZP placené zaměstnancem
– SP placené zaměstnancem

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní brigádu seženete i teď, pozdě není