Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na Floridě byl nalezen ztracený archiv Beach Boys. Má cenu milionů dolarů

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

24. 4. 2013

Na Floridě byla nalezena úctyhodná dokumentace, která zachycuje raná léta v kariéře americké surf rockové kapely Beach Boys. Odhaluje se tak zajímavý pohled do historie skupiny, která byla v USA svého času populárnější než Beatles.

The Beach Boys Zdroj: Capitol Records, LLC

The Beach Boys Zdroj: Capitol Records, LLC

Předměty ležely ladem ve floridském skladišti, jehož majitel se rozhodl všechny uskladněné věci rozprodat, protože nájemce prostor dávno neplatil účty. Když kupující blíže prozkoumal obsah letitých krabic, zjistil, že se stal majitelem obstojného archivu Beach Boys.

Jedná se o tisíce dokumentů, rozličných smluv, ale také ručně psané part y a texty k některým písním, s kterými Beach Boys v šedesátých letech okouzlili americké publikum, mimo jiné Good Vibrations či California Girls. Podle současných majitelů sbírky je z ručně psaných partitur krásně vidět, jak kapela při tvorbě postupovala. Nechybí ani soukromé fotografie nebo klobouky,  v nichž kapela vystupovala.

Sami Beach Boys dražbu nepodporují

Paradoxní je, že dosud žijící členové Beach Boys se pokusili věci získat soudní cestou, ale neuspěli. Jejich osobní majetek tak po letech propadl organizátorům dražby, z níž kapela podle všeho není nadšená.

Sbírka se bude dražit jako celek, očekává se, že by měla vynést několik milionů dolarů. “Přišlo nám, že by byl hotový zločin to rozprodat po částech,” komentoval to jeden z organizátorů aukce. O šťastném výherci dražby se rozhodne 15. května.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Floridě byl nalezen ztracený archiv Beach Boys. Má cenu milionů dolarů