Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Na Flámu v Divadle na Vinohradech se opijete humorem

Eva Síčová

Eva Síčová

25. 12. 2010

Foto: Na flámuPo dvou měsících uvádí Divadlo na Vinohradech další premiéru, tentokrát komedii z pera Toma Stopparda Na flámu. Inscenaci můžete vidět od pátku 17. prosince a bavit se budete vinohradsky. Režie se ujal Zdeněk Černín a společně s překladem Šimona Dominika vdechl humornému dílu život, který bude dýchat na prknech divadla pravidelně a hluboce.

Foto: Na flámu

Inscenace Na flámu Zdroj: Divadlo na Vinohradech

Nejprve by se mohlo zdát, že Divadlo na Vinohradech nechtělo riskovat při výběru nové premiéry a vsadilo na zaručený hit. Není větší pravdy, avšak naprosto jedinečně si s tímto předem jistým krokem poradilo a vytvořilo inscenaci, která je osobitá a mnohem důkladněji propracovaná. Šimon Dominik se ujal překladu, který je překladem pouze zdánlivým. Originálním a nadčasovým způsobem se v textu odráží situace společenská a politická, která je mistrovsky podchycena nadsázkou a jemným nevtíravým vtipem.

Příběh hokynáře Zanglera, jeho dvou zaměstnanců Weinberla a Kryštofa graduje hlavně díky hereckému podání úžasných vinohradských herců, kteří si nahrávají ve svých dialozích jako na wimbledonském kurtu finálového zápasu. Přirozeně působící charizma obávaného Zanglera v podání Pavla Rímského dá vyniknout v dobově vytvořené scéně koloniálu nabízejícího jen to nejlepší zboží. Velmi decentní a přesto propracovaná scéna je proměněná mávnutím kouzelného proutku na restaurant či vídeňskou promenádu.

Foto: Na flámu

Zápletka se rozplétá

Pavel Rímský však není jedinou perlou na hereckém náhrdelníku. V těsném závěsu je cílevědomý Weinberl, kterému lesk osobnosti propůjčuje Jiří Dvořák. Své dialogy koření svým mimickým talentem a vzniká tak dokonalá podívaná s neustálým úsměvem na vaší tváři. Pozadu nezůstává ani Kryštof, pomocník Weinberla neboli Pavel Batěk, který sekunduje Jiřímu Dvořákovi a doplňuje povedenou dvojici.

Nebudete ochuzeni ani o něžná pohlaví, čili dámskou hereckou plejádu, která zde hraje vedlejší, avšak podstatnou roli. Madam Knorrová, Zanglerova nastávající, se v dobovém kostýmku padnoucímu ladné postavě Simony Postlerové dostává do zapletené situace společně s přítelkyní paní Fischerovou v podání Vendulky Křížové. Krásnou roli chytré slečny Blumenblattové ztvárnila Jiřina Jirásková.

Gentlemani a krásné dámy

Pokud hru Na flámu neznáte, mohu vám prozradit, že původní dílo se stalo adaptací na muzikál Hello Dolly, který je stále velmi oblíbený. Zápletka, která je velmi jednoduchá, ale o to příjemnější na sledování, vás zavede do krásných časů zdvořilých gentlemanů a krásných dam.

Nebudete chtít tento svět opustit a budete si přát, aby hra měla ještě další dějství. Bláznivě příjemné představení poctil svou přítomností také Václav Havel s chotí Dagmar Veškrnovou-Havlovou. Tato vynikající herečka je také členkou hereckého souboru Divadla na Vinohradech a pohledům okolních diváků neušlo, že jí role dámy slušela jako vždy.

Na flámu

Divadlo na Vinohradech

Režie: Zdeněk Černín

Hrají: Jiří Dvořák, Pavel Batěk, Pavel Rímský, Simona Postlerová, Vendulka Křížová, Daniel Bambas, Lucie Štěpánková, Lucie Polišenská, Jiřina Jirásková a další

hodnocení: 5*****

Další představení můžete vidět 29. a 30. prosince.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Flámu v Divadle na Vinohradech se opijete humorem