Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na festivalu United Islands 2011 vystoupí DJ Besho. Těšte se na rap podle Koránu

Adriana Semlová

Adriana Semlová

15. 6. 2011

foto DJ BeshoFestival United Islands, na kterém vystoupí mnoho zahraničních muzikantů, se blíží. Válkou zasažený Afghánistán bude mít v Praze také zástupce. V pátek 24. června na World Stage na Střeleckém ostrově vystoupí DJ Besho.

foto DJ Besho

DJ Besho, Zdroj: Roohella Bijou

Další účinkující festivalu United Islands DJ Besho pochází z Afghánistánu, ale střídavě nyní žije v Londýně. Jeho písně se hrají v rádiích ve východoafghánské provincii Lógar, kde čtvrtým rokem působí Provinční rekonstrukční tým za spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva obrany ČR.

DJ Besho je jedním z lidí, kteří se zasloužili o proměnu Afghánistánu a vypomáhají své zemi. „Lidé moji hudbu považují za zábavnou, legrační,“ říká o místních obyvatelích a svém rapu. „Říkají: To není song, protože tenhle chlap nezpívá, ale mluví.“

Drsný život rappera

Jeho texty vyprávějí o lásce, násilí, ale vždy se Besho řídí zásadami Koránu. Každý rapper čerpá hlavně ze svého života a i DJ Besho měl život dost pestrý. Když mu bylo deset let, jeho nejlepšího kamaráda roztrhla bomba. Poté celá rodina kvůli válce emigrovala. Než se usadila, procestovala Čínu, Německo, Rusko a nakonec zůstala v Londýně. Jeho hudbu tak poznamenalo neustálé stěhování, ale ani potom neztratil zájem o rodnou zemi.

Az Tarze Neghat

Za svůj největší vzor pokládá DJ Besho amerického Tupaca Shakura. Texty rapuje v angličtině, němčině, hindštině a jazyce Dari. Svými písněmi se snaží vyjádřit protiválečný názor. Afghánský gangsta rapper vystoupí v pátek 24. června na World Stage na Střeleckém ostrově.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na festivalu United Islands 2011 vystoupí DJ Besho. Těšte se na rap podle Koránu