Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Na festivalu Mezi ploty 2011 si zahrají Divadla Na zábradlí, ABC i Viola

Anna Kottová

Anna Kottová

24. 5. 2011

FOTO: Lidé před krytou divadelní scénouV sobotu 28. května a v neděli 29. května proběhne v pražské bohnické léčebně kulatý 20. ročník festivalu Mezi ploty. Na šesti divadelních scénách se představí nejen staří známí jako Divadlo ABC, Divadlo Na zábradlí nebo Divadlo Viola, ale i soubor Jedličkova ústavu. Největším lákadlem divadelní scény zůstává pořad Na Stojáka.

FOTO: Lidé před krytou divadelní scénou

Návštěvnost při scénkách pořadu Na Stojáka Foto: Anna Kottová, Topzine.cz

Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích každoročně otevírá návštěvníkům své brány. Festival Mezi ploty se tak stal nejoblíbenější akcí Pražanů. Cílem celé akce je sblížení handicapovaných a zdravých lidí. „Lidé se díky festivalu dívají na léčebny jinak, došlo k jistému oddémonizování,“ potvrzuje bývalý ředitel bohnického zařízení Zdeněk Bašný. Účinkující vystupují bez nároku na honorář a výtěžek z akce putuje jako dar ve prospěch léčebny.

První ze dvou víkendových dnů

V sobotu se Divadlo ABC představí s hrou César a Drana režiséra Jiřího Trnky, která se hraje v ABC již čtvrtým rokem. Hlavní a jedinou postavu Dranu si zahraje Luba Skořepová. V příběhu stará romská žena vypráví svému koni Césarovi o svém mládí a životě.  V jejích vzpomínkách se prolíná realita s fantazií, radost s bolestí a život se smrtí. Podobnou roli si Skořepová zahrála i v představení Pomluva také v Divadle v Řeznické.

Divadlo v Řeznické přijede na festival s inscenací Zlomatka v režii Petera Gábora. Italský dramatik a autor hry Mario Gelardi se věnuje menšinám a nevyhýbá se tabuizovaným tématům, i když by jimi mohl někoho popudit. Příběh přibližuje situaci matky Anny a jejího homosexuálního syna Diega. V roli Anny uvidíte zkušenou herečku Jitku Smutnou, kterou můžete znát z Ordinace v růžové zahradě nebo z divadelní hry Holky z kalendáře Divadla ABC. Postavu matky slepého chlapce Dona si Smutná zahrála v Gershových motýlech Divadla Na Prádle.

Pražská divadelní konzervatoř přiveze na Mezi ploty hru s názvem Psychóza ve 4.48 britské kontroverzní autorky Sarah Kane, která se věnuje tématům války, sexu, homosexuality nebo sebevraždy. Sarah Kane se v roce 1999 oběsila v nemocnici na tkaničkách od bot. Studentům šestého ročníku pomáhali s realizací hry zkušenější kolegové Divadla Na zábradlí. Psychózu ve 4.48 režíroval David Czesany a výpravu připravil Tomáš Bambušek.

Divadelní soubor Jedličkova ústavu zdramatizoval známou pohádku Malý princ francouzského autora Saint-Exupéryho pod režijním vedením Michala Jokeše.

FOTO: Psychóza ve 4.48 v nastudování 6. ročníku Pražské konzervatoře

Psychóza ve 4.48 v podání Pražské divadelní konzervatoře Zdroj: divadlokonzervatore.cz

Co vás čeká v neděli?

Divadlo Na zábradlí představí Andersenovu pohádku O malence v režii Jana Kačeny. Hlavní postavou příběhu je malá dívka spící v květu tulipánu, která prožije mnoho podivných dobrodružství, než najde svoji pravou lásku. 

Městské divadlo Brno přijede zdaleka s představením Slavné muzikálové melodie. Diváci uslyší nejznámější písně z muzikálů Chicago, Bídníci, Jesus Christ Superstar, Golden eye nebo Rebelové.

Pro mladší obecenstvo

V sobotu si pro malé diváky připravila divadelní skupina Oldstars, která má domov v Divadle v Celetné, Andersenova Pasáčka vepřů o rozmazlené princezně Evženiii. V neděli se pak pokusí nalákat nejmenší diváky Divadlo Viola na představení s názvem Endele Vendele, které poskládalo z pohádek, počítadel, písniček a hádanek.

V upoutávce Evy Beránkové si přečtěte o hudební sekci festivalu. Úplný divadelní program naleznete na oficiálních stránkách festivalu.

Festival Mezi ploty

Kdy: 28. a 29. května 2011

Kde: Ústavní 91, Praha 8

Cena: předprodej/na místě 250/280 Kč, student 200 Kč, permanentka 470 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na festivalu Mezi ploty 2011 si zahrají Divadla Na zábradlí, ABC i Viola