Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Na Festival fantazie Speciál nejen za programem

Jan Nohovec

Jan Nohovec

20. 10. 2010

Festivaly fantazie, pořádané tradičně chotěbořským SFK Avalon, se v posledním desetiletí postupně staly významným mezníkem fanovského života. FF, jak jsou tyto cony kódovaně známy, ale nejsou jen o programu, který servíruje každá upoutávka.

Ilustrace na plakátu Festivalu fantazie Speciál 2010 Autor: Lubomír Kupčík

Přestože letní Festival fantazie navštíví každoročně dva tisíce účastníků a podzimní Speciál necelá polovina, pouze někteří z nich tuší, že Chotěboř nabízí i mnohé další služby než jen přednášky, filmy a hry. O těch, kteří sedí doma a na cony nemají peníze, čas, náladu či odhodlání ani nemluvě. Stěžejní program samozřejmě opravdu spočívá v programových místnostech a pořadech, které se v nich od devíti ráno do půlnoci střídají po jedné či dvou hodinách, nicméně postupem času a díky organizátorské píli se na ně nabalilo množství služeb, které Festival činí obyvatelnějším.

Vše začíná a končí u jídla. Letos v létě nabídl chotěbořský con pět vlastních stravovacích zařízení s různým sortimentem. Tradičním jídlem, které na FF okusí snad každý fan, představují tousty v několika příchutích, které se v různých podobách sice opakují i na jiných conech, ale doma jsou jen tady. K nim patří Kofola nebo od loňského roku místní pivo. Kromě toho však Festival nabízí vybavenou čajovnu nebo jednou za dobu konání opečené prase (letos v létě to bylo dokonce dvakrát). Takřka v centru dění stojí i hospůdka Velký Voči ve vestibulu kina a do dalších stravovacích zařízení také není daleko. Není divu, že většina podniků slouží mnoha fanům jako skutečný zlatý hřeb Festivalu.

Nezpochybnitelnou fanovskou vlastností je fetišismus. Sbírání jakýchkoli předmětů spojených s jejich oblíbenými příběhy a hrdiny často přerůstá v hotovou mánii. Kromě placek, přívěšků a festivalových trik, které prodávají samotní organizátoři, proto con hýří mnoha obchůdky. Ty sice zdaleka nepřipomínají zahraniční setkání fanoušků fantastiky (a budiž tomu dobře), ale přesto se jich objeví víc než dost. Od nepostradatelného knihkupectví přes postavičky a různé suvenýry až po výstavu obrazů s možností zakoupení nebo nepravidelně se objevující obchůdky s odznaky a plackami se seriálovými hrdiny.

Fanům se však často hodí i jiné služby, které by člověk ani nečekal. Organizátoři zajišťují na konci a na začátku conu autobusovou dopravu z a do Prahy na Černý most, zřizují šatnu pro účastníky, kteří si chtějí odložit své věci a která supluje prádelnu a žehlírnu. Poblíž najdete i dětský koutek, kde kvalifikovaná pracovnice pohlídá malé účastníky starším. Po většině areálu je dostupný bezdrátový internet, který se con od conu zlepšuje. Každý účastník dostane při příjezdu na Festival účastnické materiály se základními informace o akci a jejím zázemí a podrobné mapy. A to jen ve stručnosti.

Nejbližší con v Chotěboři se chystá na 27. až 31. října. Přestože jeho název Festival fantazie Speciál zavání silným opakováním z letního FF, opak je pravdou. Nabídne mnoho nového a především – opět vylepšené služby.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Festival fantazie Speciál nejen za programem