×
TOPZINE.cz

Na českých hradech a zámcích zažijete tu pravou vánoční atmosféru

FOTO: Kaple sv. Huberta na zámku KonopištěNastává advent, čas příprav na svátky, který nabízí příležitost k zastavení a oslavení svátečního času s rodinou a blízkými.

FOTO: Kaple sv. Huberta na zámku Konopiště
Kaple sv. Huberta na Konopišti, Zdroj: Národní památkový ústav

Blíží se konec roku a pro mnohé z nás také nejuspěchanější období příprav na Vánoce. Tato část roku je však současně dobou adventní, která nás vybízí k zastavení a oslavení svátečního času s našimi rodinami a blízkými.

Řada hradů a zámků nabízí v době adventní bohatý program

Národní památkový ústav a památky v jeho správě nabízejí prožití adventní atmosféry na některé z připravovaných předvánočních či vánočních akcí.

„Hrady, zámky a další památky v naší správě připravily jako každoročně řadu adventních akcí,“ připomíná generální ředitelka Národního památkového úřadu Ing. arch. Naďa Goryczková.

FOTO: Zámek v Mníšku pod Brdy
Zámek v Mníšku pod Brdy, Zdroj: Hana Chytrá

„Návštěvníci si mohou vánoční atmosféru vychutnat na koncertech, mších a výstavách, ve svátečně vyzdobených expozicích nebo během speciálních tematických pořadů. Rádi bychom, aby návštěva památky ve správě Národního památkového ústavu znamenala pro všechny příchozí zastavení v každodenním shonu na závěr roku a dýchlo na ně kouzlo tradičních Vánoc,“ dodává generální ředitelka.

Prozradíme vám také, jaké zvyky doprovázejí pravé české Vánoce

 Na závěr roku většina památek připravuje bohatý adventní program, těšit se můžete na adventní koncerty, prohlídky ve vánoční atmosféře, jarmarky a další akce. Denně bude v prosinci přístupný zámek Mníšek pod Brdy, který si můžete prohlédnout za doprovodu bílé paní, anděla a dalších pohádkových bytostí.

Prožijte sváteční chvíle v tradiční atmosféře zámeckých kaplí

Karlštejn je pro veřejnost otevřen o  listopadových a prosincových víkendech od 10:00 do 15:00. Karlštejnský královský advent proběhne 27. 11. a 18. 12., kdy je připraven bohatý kulturní program. Zazní zde Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby i tradiční vánoční koncert Štěpánské koledování v podání vokálně instrumentální skupiny CHAIRÉ z Příbrami, pod uměleckým vedením pana Josefa Krčka.

FOTO: Karlštejn
Karlštejn

O víkendech můžete na Křivoklátě navštívit tradiční vánoční jarmark s lidovou zábavou v duchu vůně vánočního času, protkanou vánoční atmosférou hradu a zažít skutečně knížecí advent.

Proběhne také tradiční Svatoštěpánská mše svatá a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Slavnostní mše ve svíčkami osvětlené kapli bude doprovázena zpěvem a hudbou a rozezní se nový křivoklátský zvon sv. Zikmund. Po mši můžete navštívit interiéry hradních paláců během vánočního provozu hradu.

FOTO: Královská kaple hradu Křivoklát
Královská kaple hradu Křivoklát

Adventní program a sváteční atmosféru můžete prožít na řadě českých hradů, zámků a dalších památek. Stačí si vybrat na internetových stránkách Národního památkového ústavu a najít si ten pravý zážitek ve vašem kraji.

 

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..