Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na českém festivalu Řípfest budou koncertovat kromě Ozzyho také Nazareth. Vstupenky jsou stále v prodeji

!Vstupenky!Skotští Nazareth, jež si svým hard/pop rockem získávají příznivce už více než čtyřicet let, se letos chystají do Čech, aby potěšili návštěvníky festivalu Řípfest. Jako nácvik před samotným koncertem si můžete prostřednictvím tohoto článku připomenout to nejdůležitější, co se během kariéry skupiny odehrálo.

Skupina Nazareth, Zdroj: archiv

Kapela Nazareth vznikla ve skotském Dunfermline v roce 1968. U založení stál zpěvák Dan McCafferty, kytarista Manny Charlton, baskytarista Pete Agnew a bubeník Darell Sweet. Jméno Nazareth si zvolili podle jednoho verše ze skladby The Weight od skupiny The Band.

>>> Skupina Nazareth vystoupí 28. srpna na festivalu Řípfest. Koupit vstupenky za 1 646 korun zde. <<<

Zmíněná čtveřice se stala na dlouhou dobu základním neměnným jádrem kapely. Občas vypomohl druhý kytarista, sem tam i nějaký klávesista, ale čtyři zakladatelé byli vždy páteří kapely. Až v roce 1991 odešel kytarista Charlton, jenž se vydal na sólovou dráhu. Odpovídající náhradu našli Nazareth v Jimmym Murrisonovi, který od svého příchodu v roce 1994 hraje v kapele dodneška.

Rána osudu skupinu zasáhla v roce 1999, kdy přímo na turné k podpoře alba Boogaloo dostal bubeník Sweet infarkt a následně zemřel. Šokovaný zbytek kapely se vrátil předčasně domů a vypadalo to na definitivní ukončení činnosti. Po pár měsících se ale dali Nazareth dohromady, zemřelého Sweeta za bubny nahradil Lee Agnew, syn baskytaristy Peta Agnewa.

Úspěšné počiny

Ve svých počátcích se Nazareth protloukali v okolí domovského Dunfermline, kde jim však pšenka příliš nekvetla, a tak se později vydali do Londýna. Tam se jim dařilo mnohem lépe a výsledkem bylo debutové album Nazareth, jež vyšlo v roce 1971.  Od té doby vydávají Nazareth desky pravidelně a k dnešnímu dni má tato kapela na kontě rovných dvacet jedna zářezů! Vedle již zmíněného debutu je třeba připomenout první vyloženě úspěšné album Razamanaz (1973) a pravděpodobně nejlepší album kapely Hair of The Dog (1975). Zatím poslední album, The Newz, vyšlo v roce 2008.

Nazareth také mají velmi úspěšné singly, například My White Bicycle a především pop-rockový song Dream On či baladu Love Hurts, jež zná pravděpodobně úplně každý, kdo alespoň párkrát v životě poslouchal rádio.

Nazareth živě na Řípfestu

Nazareth budou společně s Korn a Ozzym Osbournem patřit k headlinerům festivalu Řípfest, jenž se bude konat v sobotu 28. srpna pod horou Říp. Vstupenky jsou v prodeji v ceně od 1 646 korun a koupit je můžete online zde.

Současná sestava Nazareth

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na českém festivalu Řípfest budou koncertovat kromě Ozzyho také Nazareth. Vstupenky jsou stále v prodeji