Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na české hudební scéně se objevil vzácný pták jménem Rara Avis

Petra Duhajská

Petra Duhajská

11. 3. 2010

rara_avis_portraitPokud si někdo myslí, že v České republice vzniká málo natolik kvalitní hudby, aby obstála i v zahraničí, debutové album pražské čtveřice Rara Avis by ho mohlo velmi rychle donutit změnit názor.

Rara Avis - The Portrait. Zdroj: stránky kapely

Rara Avis - The Portrait, Zdroj: archiv

Kdyby u nás každá nová kapela začínala takto nekompromisně, rozhodně by se hudební fanoušci nemuseli bát, že nebudou mít co poslouchat. I když v tomto období asi Rara Avis způsobí také nárůst počtu lidí trpících splínem a zasmušilostí. Album The Portrait posluchače nešetří, během čtyřiatřiceti minut jim naděluje působivou a znepokojivou směsici temnoty, energie a tajemna.

Ušima Veroniky Kratochvílové: „Všechno je, zdá se, trochu složitější, jakoby snové. Když se ze sna probudíte, máte v sobě jen ten pocit. Příběh se rozplynul… Až vás přestane bavit letargické snění, můžete naskočit na vlnu retra, thrashe a folku. Avšak emoce a nejasné vzpomínky jsou to hlavní, co vám Rara Avis přinesou a neseberou.“

Celou recenzi si přečtěte zde.

The Portrait se ve vodách tvrdší alternativy pohupuje někde mezi vlnami elektroniky, rocku a trash music. Skupina sama svůj styl chrakterizuje jako other/folk/glam. Other je pro originální zvuk Rara Avis, který může připomenout britské kapely jako Radiohead, Delays, ale i Joy Division, asi nejpřesnější. Naléhavý zpěv, často upravený umělými efekty, se velice dobře doplňuje s výraznou kytarou. Bicí a basa dodávají celkovému výrazu údernost a dotvářejí tak zvláštní pochmurnou náladu.

Kapele se podařilo najít tu správnou kombinaci celistvě působícího alba a skladeb, které jsou schopny úspěšně bojovat v rádiích. Zvláště první polovina alba nabízí velmi silné nahrávky, např. úvodní It is not too beautiful nebo čtvrtou Mustiness. Žádná z deseti písní ale nepůsobí jen jako vata, všechny mají svůj význam, dokonale se doplňují.

The Portait působí tak přirozeně, že na první poslech nemusí být úplně jasné, v čem vlastně jeho výjimečnost spočívá. Je to spojení několika předností; skvěle zvládnutého zpěvu i nástrojů, perfektní angličtiny, která způsobuje, že album ani nezní česky, originálních textů a celkem svižného tempa. Celkový dojem trefně doplňuje výtvarné zpracování obalu i samotného CD. Hudba Rara Avis totiž skutečně působí spíš jako vlk v temném lese pod hvězdnou oblohou než vzácný pták zpívající za slunečného dne.

Rara Avis – The Portrait

Vydáno: 29. ledna

Celkový čas: 34 minut

Skladby: It is not too beautiful, Nail, butcher & thistles, b-, Mustiness, ffO, Purpose, January and the kindred spirit, Kinds of persons, Secret dolls can’t survive, Convention for the paradise

Vydalo: X Production

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na české hudební scéně se objevil vzácný pták jménem Rara Avis