Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na Cenách Anděl 2009 budou letos komparzisté

Redakce

Redakce

17. 3. 2010

CZ-Praha_El_Pueblo-Hudba-TZ_Andel-15_03_2010_perexPředání cen Anděl 2009 proběhne 17. dubna na pražském Výstavišti v Incheba Aréně. Tentokrát pod taktovkou TV Nova, jež bude ceremoniál přenášet živě od 20 hodin. Dvouhodinovým programem provede Tereza Pergnerová a v porotě zasednou i známí hudebníci.

Anděl 2009. Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Anděl 2009. Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Organizátoři naplánovali několik novinek, které mají hlasování ještě více zprůhlednit a učinit atraktivnějším pro diváka. Především budou nově nominovat své umělce i nezávislá vydavatelství, která nejsou členy Mezinárodní Federace Hudebního Průmyslu (IFPI). Spektrum nominovaných tedy bude více odpovídat aktuálnímu stavu české hudební scény co do skutečné popularity interpretů mezi posluchači.

Dochází k vyřazení kategorií Zahraniční album roku a Hudební DVD roku, počet rozdaných Andělů se tedy ustálí na osmi. Naopak nově bude v rámci ceremoniálu také vyhlášena nejprodávanější deska roku 2009. Role moderátorky by se měla ujmout Tereza Pergnerová, která se momentálně zotavuje po nemoci.

V přímém přenosu budou své favority vybírat členové Akademie populární hudby a poté o vítězích rozhodnou samotní diváci. Mezi akademiky jsou kromě hudebních novinářů a odborné veřejnosti také někteří umělci, kteří v minulém roce nevydali samostatné album. Z mnoha populárních osobností jsou to například Leoš Mareš, Anna K. nebo Richard Müller.

Vstupenky na ceremoniál opět nebudou volně v prodeji, nicméně na rozdíl od minulého ročníku budou pozváni i někteří diváci jako jakýsi kompars. Z minulého ročníku totiž mají organizátoři neblahou zkušenost s  publikem složeným jen z odborníků a celebrit, ti totiž chvílemi nevěděli, jestli se mají bavit a atmosféra působila místy až příliš uměle.

Mgr. Lešek Wronka, organizátor ceremoniálu. Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Mgr. Lešek Wronka, organizátor ceremoniálu. Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Poprvé se celonárodní hudební ceny udílely v roce 1991, tehdy ještě pod názvem Výroční československé hudební ceny. Od následujícího roku byla akce známá jako Gramy, načež si Spojené Státy stěžovaly na porušení copyrightu. Od roku 1997 se užívá dnešní název podle symbolických zlatých sošek andělů hrajících na šalmaj, které vytvořil sochař Jaroslav Róna.

Přehled nominací hudebních cen Anděl 2009

Zpěvák roku
Michal Hrůza: Napořád
Petr Kolář: Akusticky v Karlíně
Tomáš Klus: Hlavní uzávěr splínu

Zpěvačka roku
Aneta Langerová: Jsem
Ewa Farna: Virtuální
Klára Vytisková: Pocta Zuzaně Navarové

Objev roku
David Deyl: Hlavolam
Charlie Straight: She’s a Good Swimmer
Sunflower Caravan: Sunflower Caravan

Skupina roku:
Kašpárek v rohlíku: Kašpárek navždy
Monkey Business: Twilight Of Jesters
Vypsaná fixa: Klenot

Album roku
Charlie Straight: She’s a Good Swimmer
Miro Žbirka: Empatia
Monkey Business: Twilight Of Jesters

Skladba roku
Aneta Langerová: V bezvětří
Mandrage: Hledá se žena
Xindl X: Anděl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Cenách Anděl 2009 budou letos komparzisté