Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mystérium Faustova domu v neobvyklém filmovém zpracování

Redakce

Redakce

29. 1. 2011

!Reportáž!Téměř každý Čech zná ponurou legendu, kterou je opředen starý dům s číslem popisným 502 na rohu pražského Karlova náměstí. Starý příběh ho spojuje s podivínským majitelem doktorem Faustem, jenž doplatil na své pletky s ďáblem. Na počátku ledna 2011 jsem v přízemí Faustova domu navštívil štáb České televize, natáčející „ďábelský“ díl seriálu Záhady Toma Wizarda.

Natáčení s panem Janečkem, Zdroj: Ivo Cicvárek, Česká televize

Na místě jsem zastihl televizní tým, jehož větší část ve vedlejší místnosti dokončovala scénu s dvojrolí Fausta/dr. Štaufa v podání známého českého herce Ilji Racka. O pár minut později se již všichni členové štábu soustředili na přípravu natáčení setkání dvou hlavních hereckých představitelů seriálu s čerty a andělem před Faustovým domem.  Ještě předtím, než maskérky změnily dvě slečny v umazané čertice a štáb vyšel ven, jsem se chtěl od dramaturga Iva Cicvárka dozvědět o tomto seriálu co nejvíce informací.

„Nechceme jen suše převyprávět dějiny, ale seznámit především děti s českou historií zábavnou formou pomocí detektivního pátrání po jejích záhadách… Připravujeme díly o Hitlerově dálnici, kuriózních příčinách požárů Jihlavy v 16. století, nebo pověstech o Krakonošovi, který byl původně zobrazován jako zlý démon,“ uvádí mě dramaturg do celé problematiky tohoto televizního pořadu.

Od Libuše až po novodobé mýty

Předchozí díly seriálu, natáčeného již od roku 2007, pátraly po tajemstvích, které jsou spjaté s nejstaršími  mytickými dějinami, např. s kněžnou Libuší, přes barokní pověsti až po mýty novodobé – např. historky o Hagenově štole na Berounsku. Na postech režisérů se vystřídalo několik osobností, v posledních letech zejména Pavel Šimák, Ján Novák a Pavel Jurda.

Uvnitř Faustova domu

Ale proč si filmaři pro současný díl vybrali právě Faustův dům? „Malebná faustovská legenda byla do Prahy importována z Německa a velmi nás zaujala. Nějaký čas také trvalo, než jsme se dohodli na natáčení v prostorách tohoto domu,“ řekl mi Cicvárek. Je totiž historicky doloženo, že slavný německý alchymista a astrolog Dr. Johann Georg Faust, podle něhož celá legenda vznikla, v Praze nikdy nežil.

Klíčovou osobou ve výběru námětu o Faustově domu byla jeho scenáristka – známá česká publicistka a záhadoložka Jitka Lenková. Co si myslí o historii tohoto tajemného místa? „Je možné, že se ve Faustově domě mohlo kdysi odehrát něco nadpřirozeného, stejně jako i na mnoha jiných místech, ale konkrétní důkazy, které by to potvrzovaly, nemáme… Někteří jeho majitelé byli ale přece jen poněkud zvláštní. Za všechny bych jmenovala třeba alchymistu magistra Kelleyho.“ A právě na základě alchymistické tradice zřejmě vznikla neblahá proslulost tohoto domu.

Ne každý viděl originál Věstonické Venuše

Ale vraťme se k samotnému natáčení předchozích dílů. Při něm zažil štáb veselé i zajímavé situace, když například měl točit výhled do krajiny za naprosté mlhy, což nebylo technicky možné. Představitel hlavní role Honzy Vrabce, usměvavý Jan Adámek, mimo jiné spatřil jinak nedostupný originál sošky Věstonické Venuše, jejíž místo uložení je ze zřejmých důvodů tajné, nebo musel prolézat úzkými jeskyněmi a šachtami.

Ilja Racek s Janem Adámkem

„Před rokem jsme při natáčení dílu Piková dáma v jeskyni v Moravském krasu lezli šedesát metrů dolů po žebříku, ale vše to překonal díl o pověstech boha Radegasta, kdy jsme se plazili úzkou chodbou v nestabilním pseudokrasu na Radhošti. Zajímavé také je, že se člověk setká s mnoha zajímavými i podivínskými odborníky na určitou oblast nebo se podívá do míst, kam jindy nemá přístup,“ vzpomíná Adámek. „Občas se také setkám s překvapením ve scénáři, jelikož mám chodit po žhavém uhlí nebo skákat s padákem,“ dodává o dobrodružných momentech minulých dílů mladý brněnský herec.

Bonusem je náhlednutí do sbírek Národního muzea

Žádný z dílů seriálu nepostrádá jistý nádech nejen tajemna, ale také originality. „Chtěla bych opravdu ocenit výkon Ilji Racka. Kdybych nevěděla, že jde jen o natáčení, opravdu bych mu uvěřila všechno do posledního písmene. A za fakta, která vždy tvoří podstatnou část každého dílu Toma Wizarda a jejich vyčerpávající prezentaci, chci poděkovat doktoru Petru Janečkovi z Národopisného oddělení Národního muzea. Jeho prostřednictvím divák nahlédne i do tamních, velmi zajímavých sbírek,“ dodává o tomto díle autorka scénáře Jitka Lenková, která zároveň již připravuje možné náměty pro další pokračování.

Scéna s čerty

Pokud vás zajímá mystérium Faustova domu nebo jste zvědaví na další záhady z české historie a nevadí vám trochu odlehčené zpracování pro děti, můžete se na seriál Záhady Toma Wizarda podívat každou středu v bloku České televize Planeta Yó, zhruba v 15:10. Předchozí díly pak můžete zhlédnout na internetovém archívu České televize.

Zatímco okolní pražské domy již zahalil soumrak, padla poslední klapka tohoto dne v parku na Karlově náměstí, kde se Honza a Magda konečně setkali s rozjařenými čerticemi.  Z natáčení jsem odcházel s dobrým pocitem ze vstřícného a veselého štábu, ale s nedořešenou otázkou: Jak to vlastně bylo se záhadami okolo tohoto domu doopravdy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mystérium Faustova domu v neobvyklém filmovém zpracování