Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Myslíte si, že se díváte na fotografii? Nikoli, zátiší jsou namalovaná!

Redakce

Redakce

24. 5. 2012

OBR: Luciano Ventrone - ovoceAčkoli slovo zátiší vzbuzuje v mnohých pocity nelibosti a vyvolává představu mísy s ovocem a mrtvými bažanty, tvorba Luciana Ventroneho vás donutí tento názor změnit. Jeho zátiší jsou skutečným uměním.

OBR: Luciano Ventrone - ovoce

Věříte, že se opravdu jedná o malbu olejovými brvami na plátno a ne o fotografii? Zdroj: galleria44.com

Tvorba Luciana Ventroneho (narodil se roku 1942 v Římě) je označována jako hyperrealismus, ačkoli jeho díla nevznikají na základě fotografií, ale jsou výsledkem detailního zkoumání skutečného předmětu. Ventrone si pro svá realistická zátiší nevybírá pouze přirozeně krásné předměty, ale jeho častým námětem jsou i shnilé brambory, cibule či nahnilé ovoce.

Ozdoba senátu i banky

Ventroneho převážně ovocná zátiší, která nerozeznáte od fotografie, jsou nejen po celé Itálii velmi populární. Jeho díla se nacházejí v mnoha veřejných i soukromých sbírkách. O úctě, jež se v Itálii těší, hovoří i skutečnost, že jeho obrazy nakupuje i samotná italská vláda, státní instituce i podnikatelé, aby zdobily jejich reprezentační prostory.

OBR: Luciano Ventrone - Zátiší

Častým námětem Ventroneho jsou ovocná zátiší. Zdroj: maherartgallery.com

Od studií na výtvarné škole v Římě Ventrone vystřídal různé formy moderní i postmoderní umělecké tvorby, ale od 80. let se věnuje výhradně realistickým zátiším. Sám říká, že při své tvorbě se nejdříve musí odpoutat od materiální podstaty zobrazovaného předmětu, a teprve pak je schopen převést ho na tahy tužkou, ke kterým potom pečlivě přidává jednotlivé vrstvy barvy, dokud není mísa s ovocem k nerozeznání od skutečnosti.

Od roku 1964 proběhlo mnoho jeho výstav, skupinových i samostatných. Stále se bohužel jedná o umělce známého zejména v Itálii, ačkoli již několikrát vystavoval i v zahraničí. Pokud by se ale někdy podařilo zprostředkovat jeho neuvěřitelně detailní malbu i v České republice, byl by to pro diváky jistě jedinečný zážitek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Myslíte si, že se díváte na fotografii? Nikoli, zátiší jsou namalovaná!