Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Myšlenky a smyšlenky 2: Mandarinky a roztomilá koťátka tak, jak je neznáte!

Redakce

Redakce

7. 4. 2011

Daisuke Igarashi se vrací, aby naservíroval další dávku fantazie a legend, které už však začínají čtenáři lézt i ušima. Druhá kniha ze série mangy Myšlenky a smyšlenky nabízí více mýtů, klade si ale nižší nároky na děj a dynamiku. Jediné, co komiks zachraňuje, je mandarinkový démon a kresba.

FOTO: Komiks

Komiks, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Stejně jako jeho starší bratr, i Myšlenky a smyšlenky 2 nabízejí náhled do japonské kultury a jejích mytických postav. Nová kniha už však nepůsobí tak celistvě jako ta předchozí. Vytrácí se dějová linie, zápletka i pointa, jednotlivé sekvence se mnohem více podobají popisu pocitů, ke kterým se váže určitá prožitková situace. Daisuke Igarashi se snaží přiblížit své zážitky a vdechnout jim nádech tajemna a nadpřirozena. Často by si však příběhy zasloužily trochu více pozornosti a času, aby se mohly více rozvinout.

Zatímco Myšlenky a smyšlenky 1 se mohly chlubit vodními bohy, zlatými rybkami s lidskou duší a obrazy, které nahání husí kůži svou přesvědčivostí, dvojka přináší jen vysušené žížaly, co touží umět létat, nebo závody kamínků v tvrdosti. Co se dříve zdálo nedotažené, mizí úplně, co dříve chybělo, neobjevuje se ani teď. Jedinou záchranu představují příběhy, které lehce šokují a vyvolávají tak alespoň nějakou čtenářskou odezvu – mezi ně se řadí například část o roztomilých koťátkach považujících slepici za svou babičku a následný až absurdní masakr nebo historka o mandarince, která nenabízí nic moc převratného, ale přesto patří mezi nejlepší.

Igarashi ošidil děj, lépe mu jde kresba

Nehledě na dějovou stránku Igarashiho komiksu, vizuální stránka si drží svou úroveň i nadále. Filmové záběry, dokonalé zachycení akce a atmosféry okamžiku. Člověku se až nechce věřit, že to vše je možné stvořit pomocí několika tahů tuší. Vzdušnost kresby jen podporují nepravidelná komiksová okénka a střídání jejich velikosti. Celá kniha je vystavěna více než na slovech právě na obrazech, a proto působí textové bubliny rušivě jen málokdy. Často se stane, že místo nadávání na absenci dějové linie lze jen užasle civět na pevnou Igarashiho ruku při kreslení majestátních celostránkových scén, které berou dech.

OBR: Daisuke Igarashi: Myšlenky a smyšlenky 2

I když druhý díl mangy Myšlenky a smyšlenky kreslíře Daisuke Igarashiho nedosahuje kvalit předchozí části, stále nese atmosféru, kterou stojí za to okusit. Při pohledu z odstupu však čtenář zjišťuje, že se autor pouze více přiblížil názvu knihy – Myšlenky a smyšlenky.  Sám Igarashi nabádá své publikum, aby si zkusilo vidět svět jeho očima: „Prostě se zkuste deset minut upřeně dívat na nějaké místo, které vás zaujalo. Určitě se něco stane.“ Tato rada rozhodně stojí za zvážení, ale aby vznikl plnohodnotný příběh, je třeba na něm pracovat trochu více.

Název originálu: Hanashippanashi 2
Český název: Myšlenky a smyšlenky 2
Scénář a kresba: Daisuke Igarashi
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 236
Vazba: brožovaná
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydalo: Hanami, Praha 2011
Doporučená cena: 275 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Myšlenky a smyšlenky 2: Mandarinky a roztomilá koťátka tak, jak je neznáte!