Menu
TOPZINE.cz
Hudba

My Dying Bride přispějí do programu festivalu Brutal Assault 2010 negativními pocity

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

8. 8. 2010

!Vstupenky!Zemřela vám nevěsta cestou k oltáři? Připadáte si jako Ježíš přibitý ke kříži a trpící za všechny hříchy světa? A připadají vám najednou hřbitovy, padlí andělé, opadané stromy a hluboké temné vody fascinující? My Dying Bride vám budou znít jako rajská hudba. Deprese, samota, smutek, ponížení a zklamání jsou totiž jejich múzou. A z jejich videoklipů to přímo čiší. Čeští fanoušci mají nyní možnost je vidět 14. srpna na pódiu festivalu Brutal Assault. Lístky kupujte online zde.

Aaron Stainthorpe z My Dying Bride při koncertu, Zdroj: mydyingbride.org

My Dying Bride jsou spolu s formacemi Anathema a Paradise lost považováni za průkopníky žánru death/doomového metalu. Doom metal se vyznačuje především svou pomalostí oproti jiným metalovým stylům. Nečekejte žádné kopákové smrště nebo uši rvoucí trashovou kytaru. Dostanete přesně odměřené bicí v rytmu tlukoucího srdce a podladěnou unylou kytaru. Další výsadou doom metalu je specifičnost jeho textů. Doom metal se silně zaměřuje na emoce, a to především ty negativní. Někteří lidé si ho tak občas pletou se stále více se rozšiřujícím stylem emo.

>>> Kapela My Dying Bride zahraje 14. srpna na festivalu Brutal Assault. Koupit vstupenky za 1 400 korun zde. <<<

Kapela vznikla roku 1990 v severní Anglii v sestavě Andrew Craighan (kytara), Rick Miah (bicí), Aaron Stainthorpe (vokály) a Calvin Robertshaw (kytara). Po půl roce zkoušení vydali první demo Towards the Sinister a brzy následoval i první singl God is Alone. Po těchto prvních krůčcích si jich všimlo studio Peaceville Records, kde natočili své první studiové album As the Flower Withers. Po první velké tour napříč Velkou Británií a kontinentální Evropou vydali v roce 1992 další EP zvané The Thrash of Naked Limbs.

V roce 1993 v posílené sestavě o klávesáka a houslistu Martina Powella natočili další studiové album, zvané Turn Loose the Swans. To je dodnes považováno za jedno z jejich nejlepších, a to právě díky zapojení houslí, což byla ve světě metalu novinka. Následovala samozřejmě tour a další EP I Am the Bloody Earth v roce 1994.

Příval inspirace neutichal a v roce 1995 bylo na světě album The Angel and the Dark River, jedno z jejich nejlepších alb, opět následované úspěšnou tour a vydáním kompilace jejich tří EP s názvem Trinity. To už kapela dosáhla solidního věhlasu a byla přizvána na tour spolu s Iron Maiden.

Po úspěšném roce přišlo další album ve stejném duchu jako The Angel and the Dark Rivers s názvem Like Gods of the Sun, které bylo opět s nadšením přijato.

Po letech stoupajících prodejů stoupalo i sebevědomí kapely a ta se tak pustila do dosti alternativního alba 34.788%…Complete, které většinu fanoušků odradilo od poslechu. Skok od metalu do alternativního rocku málokomu sedl a kapela zažila první krizi.

Rychle se ale vzpamatovala a dalšího roku se vrátila k osvědčeným postupům s albem The Light at the End of the World. Pak následovala dvouletá pauza ve tvorbě, kdy vyšla jen dvě retrospektivní alba, Meisterwerk 1 a Meisterwerk 2. Zde byla i cover verze songu Roads od Portishead.

Následovalo album The Dreadfull Hours v roce 2001 a opětovná tvůrčí pauza až do roku 2004, kdy vyšla deska Songs of Darkness, Words of Light, díky které se kapela opět vyšplhala na vrchol. V roce 2005 vydala skupina i svou velkou best-of kolekci Anti-Diluvian Chronicles.

V roce 2006 vyšlo album A Line of Deathless Kings, jež se vezlo v duchu svých předchůdců, nicméně nedosahovalo kvalit Songs of Darkness, Words of Light.

Po singlu Deeper down z roku 2006 následoval po krátké pauze v roce 2009 zatím poslední studiový počin z roku 2009 For Lies I Sire.

My Dying Bride na festivalu Brutal Assault 2010

Mohu jen dodat, že My Dying Bride můžete vidět již za týden na metalovém festivalu Brutal Assault 2010 ve vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře, a to 14. srpna, tedy poslední festivalový den. Vstupenky na akci stojí 1 400 korun a lze je koupit online zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

My Dying Bride přispějí do programu festivalu Brutal Assault 2010 negativními pocity