Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Mužské záhady III: Je pro muže vztah méně důležitý než pro ženy?

Více než sedmdesát procent žen považuje mezilidské vztahy v životě za to nejdůležitější. Totéž pak očekávají od mužů a bývají zklamané, pokud muži nemají stejné hodnoty jako ony samy.  Tak tedy –  je pro muže vztah méně důležitý než pro ženy? Jak to je? Máme pro vás (snad) uspokojivou odpověď!

Tak jak to tedy je? Je pro muže vztah méně důležitý?, Zdroj: sxc.hu

Po namáhavém dni ve víru tvrdého pracovního procesu přicházíte unaveně domů. Těšíte se na vyhřátou koupel, oblíbenou knihu a samozřejmě na partnera, nachází-li se takový člověk ve vašem životě. Totéž znatelné potěšení z toho, že vás vidí, byste bývala čekala také na jeho tváři.  Bohužel.  Žádné famfáry, žádná láskyplná vyznání ani poukázání na to, že den bez vás byl naprosto nesnesitelný. Žádná známka neskonalé radosti nad tím, jak pěkně si hovíte ve společném lůžku. Jakmile vejde do dveří, v očích se odráží skutečně jen vyčerpání.

Záleží vám na vztahu více než jemu?

Vám se okamžitě v hlavě přemýšlivé vyrojí množství otázek a především pak jedna: Proč mám pocit, že mi na našem vztahu záleží více než jemu? Věřte tomu, jakmile se jednou podezření dostaví, není lehké se ho zbavit. Popravdě – kolikrát jste sama sobě či někomu jinému položila tuto otázku a kolikrát jste na ni dostala uspokojivou odpověď? Skóre bude zřejmě značně nevyrovnané, protože dostatečně uspokojivá odpověď se bude do jisté míry odvíjet od povahy konkrétního jedince.

Takže kde je vlastně pravda?

Nechci vám tvrdit, že každý muž pouze předstírá nezájem či vám záminku k myšlenkám, zda je pro něj tento vztah také tak důležitý jako pro vás, dává jen nechtěně. Samozřejmě za celý život poznáte spoustu mužů, pro které možná nebudete naprosté číslo jedna. Možná i o to větší bude váš údiv, když se jako takový muž ukáže zrovinka ten, ve kterém jste třeba viděla svého budoucího partnera. No, lidé jsou různí, ale mnoho mají také společného. Třeba nesprávné domněnky, a o těch bude, jako i v předchozích dílech, řeč i dnes.

Pro sedmdesát procent mužů je práce a seberealizace na prvním místě, Zdroj: sxc.hu

V předchozích kapitolách zazněly poznatky týkající se mužského uvažování a bude třeba je opět zopakovat i dnes. Pro muže jsou na prvním místě výsledky a až za nimi cokoli jiného, a proto, mají-li si vybrat, co je pro ně v životě skutečně důležité, více než sedmdesát procent odpovídá – práce! A ženy? Těch stejných sedmdesát procent říká – v životě jsou pro nás důležité mezilidské vztahy, a to ať už vztahy s rodinou, přáteli nebo právě s partnerem.

Vzhledem k tomuto faktu je pro muže obtížné věnovat se plně citovému vztahu, když na druhé koleji právě probíhá boj s daňovým přiznáním, odevzdáním projektu, přípravou materiálů na zítřejší schůzi a tak podobně. A pokud muže jeho práce plně neuspokojuje, snaží se tím více zabrat a dosáhnout požadovaného výsledku. To se opět projeví jakýmsi ochabnutím ve vztahu, které partnerka přirozeně pocítí, a ihned si klade další otázky.

Ženy očekávají, že i muž má stejné hodnoty

No, mohu vám říci, jak to je! Partner vás s největší pravděpodobností miluje, jen momentálně není schopen soustředit se na dostatečný příliv citů na váš břeh a zároveň na plnění pracovních úkolů. Nedá se také říct, že práce by pro něj byla důležitější než vy, to jen potíže v zaměstnání či podnikání jej nutí na jednu oblast vynakládat více sil než na oblast druhou, protože obě jsou důležité víceméně stejně.

A to pochopitelně způsobí vykolejení z jakéhosi standardu. Pro ženy není jednoduché něco takového pochopit, zvlášť když u nich problémy v zaměstnání do citového života v tomto smyslu nezasahují. Jejich hodnotový systém je zkrátka jiný. Místo aby se i po odchodu z práce trápily profesními problémy, soustředí se na intimní okamžiky se svým partnerem a rozptýlení. A od mužů vyžadují totéž.

Každý bojujeme s pracovním stresem po svém, Zdroj: sxc.hu

Přijde jim totiž přirozené, že muž po návratu domů odhodí problémy a s nadšením se vrhne do partnerčiny náruče, aby zde našel útěchu a únik od oněch starostí. Zdá se vám logické, že když to tak vidí ženy, měli by i muži? Vidíte – a ono ne! Realita je jinde. Ztotožnění s prací jako prvořadým prostředkem k dosažení určitých výsledků a seberealizace prostě muže ovlivňuje více, než bychom čekaly. Obavy z toho, že vás nemiluje a vztah pro něj není tak důležitý, tedy jsou a zároveň nejsou na místě. Záleží na úhlu pohledu.

Obecně platí, že mužům zkrátka delší dobu trvá přesun mezi rozumem a srdcem, tedy mezi pravou a levou hemisférou. Přepínání mezi dvěma hemisférami prostě nefunguje tak snadno jako u žen. Možná i proto se někdy pozastavíte nad tím, kde že je problém v případě, že například hovoříte o důležitých pracovních povinnostech, finančních analýzách či rozebíráte jeho přípravu na obhajobu projektu, následně utnete a chcete se mazlit. Ale máte smůlu. Partnerovi prostě déle trvá, než v hlavě přepne a přestane jej pronásledovat obvyklý pracovní stres.

Vezměte si třeba takovou dovolenou. Nezdá se vám, že přítel či manžel je tak nějak pozornější, milejší, citlivější? To proto, že jej nepronásledují pracovní bubáci a může v klidu vypnout. Tím pádem je také více času na klidný přechod k citlivému a vnímavému muži, kterého máte tak ráda a který dává zcela jasně najevo, že má rád i vás a že mu na vašem vztahu záleží.

Podělte se o tyto poznatky s partnerem!

Pokud jste se skutečně prokousala celým článkem až dokonce, máme tu pro vás řešení. Promluvte s partnerem, pravděpodobně si takové věci ani neuvědomuje. Ale i zde je na místě jistá dávka opatrnosti při volbě slov. Přijít za ním a říct – víš miláčku, já vím, že jsi občas úplně mimo, protože nemáš v hlavě vypínač – není úplně nejlepší začátek konverzace. Zkuste jej jemně upozornit na to, že existují způsoby, jak stres odbourávat i během pracovní činnosti. Uvidíte, že vy i on pocítíte jistou změnu k lepšímu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mužské záhady III: Je pro muže vztah méně důležitý než pro ženy?