Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Muzikál Lucrezia Borgia se vrací. Vystoupí Bára Basiková i Daniel Hůlka

Redakce

Redakce

3. 6. 2011

V úterý 31. 5. se v Divadle Hybernia konala tisková konference k plánovanému uvedení obnovené premiéry baletního muzikálu Lucrezia Borgia.

FOTO: Lucrezia Borgia

Tvůrčí tým a dosud známé obsazení muzikálu Lucrezia Borgia FOTO: Tomas Martinek, Divadlo Hybernia

Divadlo Hybernia uvede v následující divadelní sezóně mnohé novinky a zároveň opráší starší, ale uspěšné představení Lucrezia Borgia. Tvůrčí tým je stejný jako ten, který stál za úspěšným představením, které plnilo od roku 2003 po dobu dvou let pražské Národní divadlo.

Za režií, choreografií i libretem stojí Libor Vaculík, který se podle svých slov i vzpomínek původních účinkujících bude snažit dostat ze zpěváků maximum po všech stránkách. Hudbu složil Petr Malásek, a jak sám uvádí, jedná se o směs žánrů, které by se daly vymezit jako útvar mezi muzikálem a rockovou operou. Texty písní složil Václav Kopta, a jak je jasné podle CD, které bylo k první verzi vydáno, nejedná se o jednoduché rýmovačky, jež se v původních českých muzikálech bohužel objevují velmi často. O hudební nastudování se postará neméně známý Eduard Klezla.

Tvůrci muzikálu Lucrezia Borgia:

Libreto: Libor Vaculík (na základě historických pramenů)

Choreografie, režie a světelná koncepce: Libor Vaculík

Hudba: Petr Malásek

Texty písní: Václav Kopta

Výprava: prof. Jan Dušek

Hudební nastudování: Eduard Klezla

Ve verzi Národního divadla v hlavní roli excelovala Bára Basiková, jejíž Lucrezie byla naprosto skutečnou postavou. Tato ojedinělá zpěvačka dokázala svým výkonem obsáhnout nitro těžce zkoušené a rozporuplné historické osoby a na chvíli zavedla diváky do zcela jiného, ale velmi reálného, světa.

FOTO: Lucrezia Borgia

Lucrezia Bára Basiková se pokusí o náročnou choreografii i přes trvalé následky po zranění svého kotníku

Mimo ni bylo možné spatřit také Radku Fišarovou, Zbyňka Frice nebo Tomáše Berouna, kteří předvedli své role na velmi vysoké úrovni, a někteří z nich se v Divadle Hybernia znovu vtělí do svých postav. Kromě již zmíněných budou mít diváci možnost uvidět nováčky, kteří v první verzi nevystupovali. Mezi nimi bude například Daniel Hůlka, Tomáš Trapl nebo Tomáš Savka, kteří jsou ve světě muzikálu bezpochyby stálicemi.  Důležité je však také zmínit taneční část obsazení, a to hlavně Zuzanu Pokornou, která získala v tomto roce Cenu Thálie za svou roli Esmeraldy v baletu Zvoník od Matky Boží, také pod vedením Libora Vaculíka, a která v Lucrezii ztvární postavu zla.

Obsazení muzikálu Lucrezia Borgia:

Zpěv:

Lucrezia Borgia – Bára Basiková, Radka Fišarová

César Borgia – Zbyněk Fric, Daniel Hůlka

Juan Borgia – Tomáš Beroun

Alexandr VI. – Svatý otec – Tomáš Trapl

Juan Sforzza – Tomáš Savka

Pietro – syn Lucrezie – konkurz

Domenico Nicolo – konkurz

Tanec:

Lucrezia Borgia – 1. sólistka baletu ND Zuzana Susová, Kateřina Rejmanová

Zlo – Zuzana Pokorná

Alfonso, vévoda z Ferrary – konkurz

Pedro – konkurz

Le Mor – konkurz

Lucrezia Borgia bude poměrně značně upravena pro podmínky Divadla Hybernia a stane se více muzikálem než baletem. Sám režisér říká, že se bude jednat téměř z padesáti procent o nové představení. Některé role budou přepsány pro zpěváky, a tak se lehce odstraní nebo spíše upraví některé taneční části.

FOTO: Bára Basiková

Lucrezia Bára Basiková a režisér Libor Vaculík

Sám příběh Lucrezie je velmi hlubokým a možnosti skýtajícím tématem. V renesanční Itálii se kolem papežského dvora odehrává hra plná intrik, zrady, ale i lásky a nenávisti. Ano, zní to povědomě, protože taková hesla používá téměř každý muzikál, každý druhý přebal knihy nebo nový filmový hit. Přesto se zde nejedná o prázdná slova. Lucrezia Borgia miluje svého bratra, zapříčiní smrt vlastního syna, kterého musela v mládí poslat pryč, aby ho ochránila, a je nucena podstoupit mnoho dalších podobných zkoušek. To se jedná jen o zlomek jejího strastiplného života, který se dá vykládat, jako vše, z mnoha různých úhlů.

Příběh Lucrezie vzrušuje dodnes mnoho lidí na celém světě. Jedná se o část dějin, která nepřestane být nikdy probírána a o které se nepřestane spekulovat. K podobným historickým postavám, které nedají člověku spát, se může řadit Jidáš, César a Kleopatra, egyptský Achnaton a další záhadami opředené osoby a událostí s nimi spojené.

Ačkoli se premiéra uskuteční až 10. března 2012, lístky se prodávají už od středy 1. června. Prozatím je plánováno 30 představení, ale je možné, že se toto číslo zvětší úměrně k úspěchu u diváků. Konkurzy na některé role se uskuteční v Divadle Hybernia již 9. 6., a tak bude mít celý tým dostatek času na přípravu kvalitního a obdivuhodného představení hudebního divadla, kterým Lucrezia Borgia, podle původní verze, bezesporu je, a my tak máme možnost se nedočkavě těšit na dílo, které se bude moci hrdě zvát jednou z největších událostí skutečného českého hudebního divadla roku 2012.

Lucrezia Borgia

Divadlo Hybernia

Premiéra: 10.3.2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzikál Lucrezia Borgia se vrací. Vystoupí Bára Basiková i Daniel Hůlka