Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Muzikál Johanka z Arku: Divadlo Kalich sází počátkem desáté sezóny na jistotu

Samcová Jana

Samcová Jana

26. 10. 2009

Johanka z ArkuPo šesti letech od derniéry v divadle Ta Fantastika se muzikál Johanka z Arku vrací na prkna, která znamenají svět. Nyní se Johančiným domovem stává divadlo Kalich, aby fenomenálnímu muzikálu vytvořilo pevnou půdu pod nohama pro obnovenou premiéru. Ta se uskutečnila v půlce září a Topzine.cz přináší informaci, jestli toto představení stojí za to.

Johanka z Arku, Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Bára Basiková a Kamil Střihavka, Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Velkolepá inscenace z pera Ondřeje Soukupa (hudba), Gábiny Osvaldové (texty písní) a Jiřího Hubače (scénář) vypráví příběh panny orleánské, jež byla coby dospívající dívenka povolána do zbroje a koňských osidel, aby vzkřísila skomírající Francii. Navzdory svým křišťálově čistým a nezištným úmyslům byla nakonec prohlášena za kacířku a upálena na hranici. Představme si některá ze jmen hereckého obsazení, jež posloužila jako podklad pro tuto recenzi. Hlavní roli ztvárnila Bára Basiková (Johanka) a jejími sekundanty byli Kamil Střihavka (La Hire), Jan Kříž (Raimond), Vilém Čok (král) a další.

Pro Báru Basikovou je Johanka z Arku osudovou muzikálovou rolí a z jejího pěvecko-hereckého projevu to bylo znát. Do postavy mladičké světice se vžila s takovou vervou, že divák v mžiku zapomněl, že Báře Básikové už dávno není devatenáct jako hlavní hrdince. I přesto Bářiny váčky pod očima působily zejména při pohledu z prvních řad poněkud směšně. Nicméně upřít zasloužilé zpěvačce kvalitní a poctivě odvedenou práci ani v nejmenším nelze. Náročné pěvecké party zvládla s bravurou sobě vlastní. Připočteme-li k tomu všemu, že je Basiková novopečenou maminkou, pak musíme s kloboukem dolů.

Do role kapitána La Hira se po letech, stejně jako Bára Basiková, vrátil i ostřílený Kamil Střihavka. Když pánbůh naděloval, musel si tento pan zpěvák dojít pro talent a charizma s lopatou. Střihavkovi padne postava drsného vojevůdce jako ulitá. Nechybí mu zdrcující autorita kapitána, ani cit potřebný pro vyznání lásky malé Johance. Střihavkův výkon předčil veškerá očekávání, a právě jeho zásluhou získala Johanka z Arku jakýsi třetí rozměr. Zda to bylo kostýmem, silným hlasem nebo majestátním postojem, těžko říct. Každopádně Střihavkův projev přesvědčil natolik, že by Kamil mohl na jevišti jen stát, a přesto by při závěrečné děkovačce sklidil standing ovations.

Vilém Čok a Vladimír Marek, Foto: Jiří Herman/hermina.cz

Vilém Čok a Vladimír Marek, Foto: Jiří Herman/hermina.cz

Jan Kříž coby Johančina první láska Raimond velmi příjemně překvapil. Ačkoli Křížovo jméno zatím nemělo moc příležitostí utkvět širší veřejnosti v paměti a ačkoli je v novém nastudování muzikálu nováčkem, svěřenou roli obhájil na výbornou. Za svůj výkon se rozhodně nemusí stydět. Přinejmenším třetině ženského osazenstva při jeho partu „Proklínám“ jistě zaplesalo srdíčko. I Vilém Čok v roli potřeštěného krále podává výkon hodný obdivu. Jeho herecké kousky častokrát rozesmály celé divadlo a nebýt Johanka z Arku muzikálem dramatickým, šlo by o velmi vydařenou komedii.

Pokud bychom muzikálu udíleli procentuální hodnocení, pak by se cifra vyšplhala k rovným sto procentům, v případě Kamila Střihavky bezesporu i ke sto deseti. Herecké obsazení tohoto konkrétního představení bylo skutečným best of mezi alternacemi. Netroufám si hodnotit, jak by v této recenzi obstál například vítěz soutěže X-Faktor Jiří Zonyga v roli La Hira nebo Dalibor Gondík v roli operátora. To už musí návštěvníci posoudit sami. Nové nastudování oproti původnímu slibuje výpravnější kostýmy, interaktivnější scénu a živou kapelu. Právem je tento muzikál hodnocen jako jedno z nejúspěšnějších původních děl tohoto žánru.

Johanka z Arku

Divadlo Kalich

Režie: Jozef Bednárik

Hrají: Bára Basiková, Kamil Střihavka, Vilém Čok, Jan Kříž, aj.

HODNOCENÍ: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzikál Johanka z Arku: Divadlo Kalich sází počátkem desáté sezóny na jistotu