Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Muzikál Dracula: Čtrnáct let na jevišti

Samcová Jana

Samcová Jana

19. 10. 2009

Dracula a Adriana (Marian Vojtko a Šárka Vaňková)V úterý 13. října uplynulo přesně 14 let od světové premiéry muzikálu Dracula. Tehdy během tří let, kdy byl v pražském Kongresovém centru muzikál uváděn, navštívilo Draculu přes 1,2 milionu diváků. Tento úspěch se Draculovi stal vstupenkou i za hranice. Krátce byl v Česku obnoven v roce 2003. Začátkem února letošního roku se Dracula dočkal třetí obnovené premiéry opět u nás. Jaké je nové nastudování nejúspěšnějšího původního muzikálu v historii ČR?

Dracula a Adriana (Marian Vojtko a Šárka Vaňková), Zdroj: dracula-muzikal.cz

Dracula a Adriana (Marian Vojtko a Šárka Vaňková), Zdroj: dracula-muzikal.cz

Úvodní pocity před představením by se daly popsat jako natěšené očekávání a zvědavost. Zaplněné divadlo Hybernia bylo znamením, že ani po čtrnácti letech neztrácí Dracula nic ze své divácké a posluchačské atraktivity. Příběh o nesmrtelném upírovi – s trpkou příchutí milostného trojúhelníku – přitahuje diváky všeho věku. Herecké i pěvecké obsazení je pestré a objevují se v něm jak jména donedávna neznámá, tak jména, která jdou s Draculou od jeho úplných počátků. V představení, které navštívila autorka tohoto článku, účinkovali Marian Vojtko (Dracula), Šárka Vaňková (Adriana/Sandra), Radka Fišarová (Lorainne), Jiří Langmajer (šašek/sluha/profesor), a další.

Marian Vojtko je coby Dracula ve své roli naprosto přesvědčivý. Okouzlující charizma a uhrančivý hlas nenechají nikoho na pochybách, že Vojtko získal muzikálové angažmá plným právem. Své postavě vdechuje punc hraběte natolik přirozeně, že divák chvílemi bývá do příběhu dokonale vtažen. Zavřelo-li by publikum na okamžik oči, lehce by nabylo dojmu, že na scéně stojí místo Vojtka Daniel Hůlka. Barevnost jejich hlasů se v mnohých pasážích dokonale stírá. A nejen hlasem jsou si ti dva podobní. Mohutná postava a stejně démonický pohled jsou stručnou charakteristikou jich obou.

Co se týče finalistky první české řady Superstar Šárky Vaňkové, tak ta, na rozdíl od Mariana Vojtka, v roli Adriany/Sandry vůbec neexceluje. Na náročné pasáže pěvecky nemá a ostatním kolegům svým neuspokojivým výkonem podkopává nohy. Místy iritující je její eroticky-frajerská promenáda po pódiu, což jí samozřejmě role Sandry předepisuje, nicméně tolik přehrávat by nemusela. Úžasným protipólem Šárky Vaňkové je vynikající Radka Fišarová v roli Lorainne. Ačkoli je Radka na roli mladičké naivní dívenky poněkud odrostlá, vyvažuje tento handicap svým dokonalým pěvecko-hereckým uměním. Její sólo „Lorainne v podzemí“ nekompromisně přiková diváky do sedadel a v mnohých vyvolá skutečný pocit lítosti nad Lorainniným zoufalstvím.

Šašek (Jiří Langmajer), Zdroj: dracula-muzikal.cz

Naproti tomu obsazení Jiřího Langmajera do role šaška/sluhy/profesora je velmi diskutabilní a pro mnohé diváky dosud nepochopené. Výkon, jenž Langmajer předvádí, je zhmotnělou mizérií v celé historii muzikálu Dracula. Role, v níž kdysi zářil mistrovský Jiří Korn, je nehodna takového nezpěváka, jakým je Langmajer. Bohužel to vypadalo, že je místy i neherec. Celý výkon působil, jako by se Langmajer snažil si roli jen odkroutit a rychle odejít. Jeho „nucené“ vystoupení pokazilo celkový dojem z jinak výborného představení. Kdyby tuto performanci s Jiřím Langmajerem viděl tvůrce muzikálu Karel Svoboda, musel by se v hrobě obracet. Tento názor bohužel sdílí i četná skupina draculových fanoušků na sociální síti facebook, což je smutné a muzikálu to dost ubližuje.

Představení muzikálu Dracula je celkově velmi povedené. V režii Jozefa Bednárika je scéna mimořádně působivá, kulisy fantastické a kostýmy překrásné. Velice dojemně působila úvodní scéna v klášteře i závěrečný obraz odchodu Draculy do věčných bran. Příjemným zjištěním bylo i solidární gesto organizátorů muzikálu k zahraničním návštěvníkům, kterým byly nad scénou na obrovském plátně promítány anglické titulky. Návštěvu muzikálu Dracula i přes negativní zkušenost s některými alternacemi vřele doporučuji. Navzdory zčásti kontroverzním výkonům jde o dílo nadčasové a hudebně i textově dokonalé.

Dracula

Divadlo Hybernia

Režie: Jozef Bednárik

Hrají: Daniel Hůlka/Marian Vojtko/Josef Vojtek, Šárka Vaňková/Kamila Nývltová, Leona Machálková/Radka Fišarová/Monika Absolonová, Jiří Langmajer/Tomáš Trapl, aj.

HODNOCENÍ: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzikál Dracula: Čtrnáct let na jevišti